Slider

O blogu

Prawo spadkowe to jedna z tych dziedzin prawa, z którą prędzej czy później praktycznie każdy z nas będzie miał do czynienia…

Jestem jednak przekonana, iż sprawa spadkowa nie musi oznaczać końca dobrych relacji między rodzeństwem czy członkami dalszej rodziny.

Mówiąc i myśląc o spadku zazwyczaj myślimy o  aktywach, a więc bardziej potocznie mówiąc o czymś, co przedstawia jakąś wartość majątkową, a już najczęściej o konkretnych rzeczach – takich jak np. mieszkanie po babci, samochód, rodowa biżuteria, ewentualnie czekające w banku pieniądze.

Tymczasem „spadek” to coś zdecydowanie więcej niż tylko same „rzeczy”.  Ponadto, o czym wielokrotnie będzie mowa na blogu, spadek to także długi – np. zaciągnięte kredyty czy pożyczki. Długi, które wcale nie znikają wraz ze śmiercią spadkodawcy, ale prawdopodobnie ktoś będzie musiał spłacić…

Prawo spadkowe nie jest jednak proste – przeciwnie  w połączeniu z przepisami prawa cywilnego, postępowania cywilnego  oraz prawa podatkowego  uznać prawo spadkowe należy za materię złożoną i skomplikowaną, skutkiem czego nietrudno o popełnienie błędu, którego konsekwencje mogą być bardzo poważne dla strony, która błąd ten popełniła wskutek braku znajomości przepisów.

Z prawem spadkowym wiąże się szereg pojęć i instytucji, które warto poznać  w praktyce – takich  jak: testament,  zapis, zapis windykacyjny, zachowek, polecenie, dział spadku,  wydziedziczenie, czy uznanie za niegodnego dziedziczenia.

Prawo spadkowe reguluje  między innymi kwestie związane ze stwierdzeniem nabycia spadku, przyjęciem i odrzuceniem spadku, dziedziczeniem ustawowym oraz testamentowym, odpowiedzialnością za długi spadkowe, przeprowadzaniem działu spadku. Przepisy prawa spadkowego regulują także kwestie sporządzania testamentów zarówno zwykłych, jak  i szczególnych, a także  sposób  wyliczania, a następnie dochodzenia na drodze sądowej zachowku.

Często po śmierci bliskiej osoby spadkobiercy nie myślą o załatwieniu wszystkich formalności, a tymczasem konsekwencje np. niezłożenia w określonym ustawą terminie oświadczenia co do sposobu przyjęcia spadku bądź jego odrzucenia mogą okazać się naprawdę dotkliwe.

Nierzadko także spadkobiercy zapominają o obowiązkach  nałożonych przez prawo podatkowe w związku z dziedziczeniem lub otrzymaniem zachowku.

Wszystkie wspomniane powyżej zagadnienia będą przedmiotem wpisów na blogu spadkowym.

Często przeprowadzona wcześniej analiza swojej sytuacji oraz podjęcie właściwych działań  może zapobiec niemałym problemom w przyszłości.

Dlatego właśnie postanowiłam rozpocząć pisanie bloga.

Aby ułatwić Czytelnikom świadome podjęcie decyzji w kwestii rozporządzania swoim majątkiem – zarówno za życia, jak i na wypadek śmierci.

Kaffeetasse mit Blog

Zachęcam  zatem do odwiedzin bloga i lektury, a także komentowania i zadawania pytań.

podpis