Skip to content
Menu
mniej niż minuta min

Zachowek dla rodzeństwa to coś …

czego kodeks cywilny nie przewiduje. Coś czego kodeks cywilny nie przewidywał i raczej przewidywać już nie będzie.

Jeśli więc spadkodawca napisał testament, powołując do dziedziczenia zupełnie obcą osobę  – np. sąsiada, i zmarł nie zostawiając współmałżonka, dzieci (wnuków), a jego rodzice już nie żyją, to do zachowku nikt nie będzie uprawniony. Nawet jeśli taki brat czy siostra spadkodawcą się opiekował.

Tym bardziej do zachowku nie są uprawnione dzieci rodzeństwa.

Tak już jest. Taki mamy przepis. Nawet jeśli to rozczarowująca informacja…

kasia-blog-spadkowy

Jestem adwokatem. Prowadzę kancelarię adwokacką we Wrocławiu. W swojej praktyce zajmuję się sprawami z zakresu prawa spadkowego. Doświadczeniem zdobytym w trakcie aplikacji adwokackiej oraz na salach sądowych dzielę się z Czytelnikami w ramach tego bloga.

Zobacz spis treści

Zajrzyj na mój drugi blog

razem-czy-osobno2

SZUKAJ

Tematy główne

Artykuły

ARCHIWUM WPISÓW

Archiwa

W czym mogę Ci pomóc?

    Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez adwokat Katarzyna Skowrońska w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

    Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się wiedzą bezpłatnie. Jeśli potrzebujesz indywidualnej pomocy prawnej, napisz do mnie. Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

    6 komentarzy

    1. Andrzej
      2 czerwca 2014 @ 22:20

      Witam
      Uważam że prawo do zachowku ogranicza moje święte prawo do dysponowania moją własnością. Mimo to, że sporządzę testament na rzecz kogoś z poza rodziny to i tak po mojej śmierci moja rodzina dostanie zachowek. Moja wola powinna być niepodważalna, bez konieczności udowadniania komukolwiek, że mojej rodzinie ten zachowek się nie należy.

      Pozdrawiam

      Reply

    2. Wioletta
      8 lipca 2014 @ 22:43

      Witam .Mój wujek zmarł zapisując w testamencie wszystko cioci,zaznaczam że nie mieli żadnych dzieci,czy w tym przypadku jego rodzeństwu należy się zachowek .Proszę o pomoc

      Reply

      • Katarzyna Skowrońska
        10 lipca 2014 @ 10:11

        Rodzeństwu zachowek nie przysługuje.

        Reply

    3. Dorota
      4 sierpnia 2014 @ 08:57

      Mój wujek zmarł 20 lat temu jego ojciec 10 lat temu moja mama wniosła wniosek do sądu o spadek dziedziczy ona babcia i siostra mamy. Siostra mamy domaga się od mamy zachowku po wujku i swoim ojcu – myślałam ze 5 lat liczone jest od chwili śmierci spadkodawców a z Pani wpisu na blogu wynika że siostra mamy możne się domagać zachowka po swoim ojcu chociaż minęło 10 lat? natomiast nie może obiegać się o zachowek po swoim bracie?

      Reply

    4. Dorota
      18 sierpnia 2015 @ 20:37

      Rodzice mojego męża notarialnie przepisali całą gospodarkę wraz z nieruchomościami imiennie na niego. Mąż ma jeszcze 7 dorosłego rodzeństwa ,które zrzekło się na rzecz męża prawa do gospodarki.Teść nie żyje już 3 lata ,a teściowa 1 rok,a mąż ciągle twierdzi,że jego rodzeństwu należy się zachowek i że mogą wystąpić o niego w przeciągu 5 lat i dlatego woli siedzieć po cichu nic się nie odzywać.To jak to jest z tym zachowkiem?

      Reply

    5. anna
      20 października 2015 @ 13:12

      Zachowek dla rodzeństwa w przypadku braku zstępnych?

      Moja babcia i jej mąż wykupili razem mieszkanie. Babcia zmarła w 2014 r., jej mąż w 2015r. Mój ojciec, syn mojej babci zmarł w 2011 r.

      Zarówno babcia, jak i jej mąż, zapisali mi w testamencie całość spadku po sobie – czyli każdy po połowie mieszkania.

      Moje główne pytanie – czy dwóm siostrom męża mojej babci należy się zachowek? Podkreślę, że mąż babci nie miał dzieci. Z mojej wiedzy wynika, że zgodnie z art. 991kc zachowek nie należy się rodzeństwu. Jednakże w sytuacji braku zstępnych dziedziczą rodzice, czyli to im należałby się zachowek, gdyby żyli. Czy w obecnej sytuacji prawo do zachowku przechodzi na pozostałe dwie siostry (jako że dziedziczą one po swoich rodzicach)?

      Reply

    Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *