Skip to content
Menu
mniej niż minuta min

Wydziedziczenie zięcia lub synowej?

Judge Gavel and Soundboard

Pisząc o testamencie, wspominałam już o wydziedziczeniu 

 To bez wątpienia temat budzący spore emocje (może nawet największe emocje, jeśli chodzi o prawo spadkowe?) Sądząc po reakcjach osób, które dowiedziały się, że wydziedziczone zostały, to całkiem możliwe.

Jeśli już mowa o wydziedziczeniu :

Spotkałam się ostatnio z pytaniem :

Czy można wydziedziczyć synową lub zięcia?

Albo odwrotnie :

Czy można wydziedziczyć teścia lub teściową?

Przypomnijmy:

Aby skutecznie kogoś wydziedziczyć, muszą być spełnione określone przesłanki – dotyczące w szczególności osoby, która ma być wydziedziczona. A chodzi tu o to, iż osoba, która wydziedziczona ma skutecznie zostać, musiała wcześniej:

1)  wbrew woli spadkodawcy postępować uporczywie w sposób sprzeczny z zasadami współżycia społecznego;

2) dopuścić się względem spadkodawcy albo jednej z najbliższych mu osób umyślnego przestępstwa przeciwko życiu, zdrowiu lub wolności albo rażącej obrazy czci;

3) uporczywie nie dopełniać względem spadkodawcy obowiązków rodzinnych.

Ale wracając do samego pytania:

Otóż działanie takie (wydziedziczanie w testamencie zięcia lub synowej) nie ma za bardzo uzasadnienia w treści przepisu.

Nie ma uzasadnienia, ponieważ wymienieni powyżej (tj. synowa, zięć, teść czy teściowa) nie należą do kręgu spadkobierców ustawowych.  

I tu muszę przypomnieć jeszcze jedną, bardzo ważną rzecz:

Wydziedziczyć to nie oznacza po prostu pominąć w testamencie – wydziedziczyć to pozbawić prawa do zachowku.

Zgodnie zaś z treścią przepisu spadkodawca może w testamencie pozbawić zstępnych (a więc dzieci i wnuki), małżonka i rodziców zachowku jeżeli uprawniony do zachowku dopuścił się któregoś z zachowań opisanych powyżej punkty 1-3.

Synowa czy zięć prawa do zachowku z mocy ustawy nie mają,  więc ich wydziedziczanie nie jest celowe.

Co więcej:

Nawet jeśli  jesteś w takiej sytuacji, iż Twój syn czy córka już nie żyją, ale pozostawili współmałżonka i dzieci, to ten współmałżonek – a więc zięć czy synowa nie będą dziedziczyć po Tobie z mocy ustawy. Zięć czy synowa mogą dziedziczyć tylko na podstawie testamentu.

kasia-blog-spadkowy

Jestem adwokatem. Prowadzę kancelarię adwokacką we Wrocławiu. W swojej praktyce zajmuję się sprawami z zakresu prawa spadkowego. Doświadczeniem zdobytym w trakcie aplikacji adwokackiej oraz na salach sądowych dzielę się z Czytelnikami w ramach tego bloga.

Zobacz spis treści

Zajrzyj na mój drugi blog

razem-czy-osobno2

SZUKAJ

Tematy główne

Artykuły

ARCHIWUM WPISÓW

Archiwa

W czym mogę Ci pomóc?

    Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez adwokat Katarzyna Skowrońska w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

    Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się wiedzą bezpłatnie. Jeśli potrzebujesz indywidualnej pomocy prawnej, napisz do mnie. Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

    4 komentarze

    1. Krystyna
      14 października 2013 @ 15:18

      Zapisałam w testamencie mój majątek swojej córce,zamężnej i mającej córkę.Czy,w razie nagłej śmierci mojej córki majątek będzie dziedziczył również jej mąż czy tylko ich córka ?

      Reply

      • Katarzyna Skowrońska
        14 października 2013 @ 20:59

        Na razie jednak Pani żyje:)
        (a więc może Pani np. zmienić testament)
        Zakładamy jednak, iż w przyszłości córka nabędzie po Pani spadek w całości.
        Będzie ona mogła oczywiście sporządzić testament.
        Jeśli tego nie zrobi będzie mieć miejsce dziedziczenie ustawowe.
        A to oznacza, iż w pierwszej kolejności dziedziczy małżonek i dzieci.
        Majątek osobisty tez podlega dziedziczeniu.

        Reply

    2. Ewa
      7 lipca 2015 @ 14:40

      Witam.
      Mam dwóch synów,jeden założył rodzinę 17 lat temu ma dwoje dzieci i żonę którą traktuję jak córkę, drugi zaś ożenił się z kobietą po rozwodzie i mającą dziecko i właśnie ją chciałabym pominąć w testamencie nawet po śmierci mojego syna. Jak to można załatwić formalnie?

      Reply

    3. Agnieszka
      12 listopada 2015 @ 14:37

      Witam
      Moja babcia napisała testament w którym wydziedziczyła moją matkę czy musi ona jeszcze zaznaczyć że wydziedzicza również mojego brata i jego syna zaznaczę że brat nie ma ślubu z matką chłopca. Wydziedziczenie jest możliwe ponieważ mama i brat nie utrzymują z babcią kontaktu ponad 10 lat. Próbuje jej wytłumaczyć że samo wydziedziczenie mojej mamy nic nie da ponieważ automatycznie otrzyma spadek mój brat a jak jego wydziedziczy to jego syn. A chcemy tego uniknąć. Czy mam rację że bratanka trzeba także wydziedziczyć by nic nie dostali? Mieszkanie które babcia posiada jest przepisane na moją starszą córkę za opiekę czy to jest także doliczane do masy spadkowej? Babcia oprócz mieszkania nic więcej nie ma. Ma za to dług w wysokości ok 40 tys. Ponieważ na to mieszkanie pożyczyła od nas pieniądze i jest to pożyczka potwierdzona aktem notarialnym. Czy w takiej sytuacji jeżeli brat nie jest wydziedziczony to znaczy że będzie musiał nas spłacić czy należeć się będzie zachowek?
      Bardzo dziękuję

      Reply

    Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *