Skip to content
Menu
mniej niż minuta min

Sprawa o zachowek. Do jakiego sądu należy złożyć pozew?

Właściwie to pełny tytuł tego wpisu powinien brzmieć: “Sprawa o zachowek. Do jakiego sądu należy złożyć pozew i dlaczego to jednak jest istotne, aby pozew od razu był złożony w sądzie, który jest właściwy do rozpoznania sprawy”.

Ale najpierw wyjaśnijmy kwestię tej właściwości:

(o tym, co to jest zachowek i kto może wystąpić z takim roszczeniem pisałam już – nawet kilka razy)

Nie można wybrać sobie dowolnego sądu – np. w miejscowości w której mieszkasz.

(wiem, że tak by było najwygodniej, ale w wielu wypadkach niestety nie będzie to możliwe i może się okazać, że  konieczne będzie  odwiedzenie sądu w zupełnie innym zakątku Polski)

W kodeksie postępowania cywilnego jest rozdział dotyczący właściwości miejscowej.

A w tym rozdziale jest art. 39.

Jak przeczytasz ten artykuł, to wszystko powinno być jasne:

powództwo z tytułu dziedziczenia, zachowku, jak również z tytułu zapisu, polecenia oraz innych rozrządzeń testamentowych wytacza się wyłącznie przed sąd ostatniego miejsca zwykłego pobytu spadkodawcy, a jeżeli miejsca zwykłego pobytu w Polsce nie da się ustalić, przed sąd miejsca w którym znajduje się majątek spadkowy lub jego część.

No więc już wszystko powinno być jasne.

Zapytać jednak możesz, co jeśli przypadkiem złożę ten pozew do nie tego sądu, co trzeba?

Jeśli złożysz pozew w sądzie, który miejscowo właściwy nie jest:

sąd zazwyczaj po otrzymaniu nowego pozwu sprawdza swoją właściwość.  Jeśli okaże się, że jednak właściwy nie jest, to po prostu przekaże sprawę sądowi, który jest właściwy do rozpoznania tej sprawy.

Tak więc nic bardzo złego się nie stanie, tylko że…

to całe przekazanie  sprawy wiąże się z podjęciem określonych czynności i zazwyczaj trwa dość długo.

A (jak się pewnie domyślasz) im szybciej sprawa będzie we właściwym sądzie, tym szybciej sąd ten doręczy odpis pozwu drugiej stronie. Szybciej też sąd wyznaczy termin rozprawy.

Ale to jeszcze nie wszystko.

(wiadomo, zawsze musi być jakieś “ale”)

Wniosek o zabezpieczenie

Otóż : pełnomocnicy składając pozew (np. pozew o zachowek) często zamieszczają w pozwie także wniosek o zabezpieczenie.

O tym co to dokładnie jest i jakie są możliwe formy tego zabezpieczenia będzie niedługo osobny wpis.

W skrócie: jeśli po sprawie o stwierdzenie nabycia spadku spadkobierca – jako właściciel sprzeda odziedziczoną nieruchomość faktyczne uzyskanie zasądzonej przez sąd kwoty może okazać się znacznie trudniejsze niż gdyby tej nieruchomości nie sprzedał.

(drobna uwaga na marginesie : czasem nawet sprawa o stwierdzenie nabycia spadku nie będzie potrzebna- może być przecież tak, iż nieruchomość stała się własnością pozwanej osoby jeszcze za życia spadkodawcy – jeśli zawarta była umowa darowizny)

Tak więc ten wniosek o zabezpieczenie – zwłaszcza, gdy kwota, której się domagasz od pozwanego jest znaczna – może mieć w praktyce naprawdę duże znaczenie.

A co to ma do właściwości sądu?

Cóż, im szybciej pozew wraz z takim wnioskiem znajdzie się we właściwym sądzie, tym szybciej sąd taki wniosek rozpatrzy…

I kończąc ten całkiem długi już wpis (do czytania w sam raz na długie, senne, mroźne  zimowe wieczory)

jeśli masz pytanie, które brzmi:

czy jeśli wniosek o zabezpieczenie nie został złożony w samym pozwie zaraz na początku postępowania to już wszystko stracone ?

Odpowiedź brzmi : na szczęście nie, ale jak już wspomniałam wniosek o zabezpieczenie o temat na zupełnie inny wpis. Tak, wpis niebawem pojawi się na blogu.

kasia-blog-spadkowy

Jestem adwokatem. Prowadzę kancelarię adwokacką we Wrocławiu. W swojej praktyce zajmuję się sprawami z zakresu prawa spadkowego. Doświadczeniem zdobytym w trakcie aplikacji adwokackiej oraz na salach sądowych dzielę się z Czytelnikami w ramach tego bloga.

Zobacz spis treści

Zajrzyj na mój drugi blog

razem-czy-osobno2

SZUKAJ

Tematy główne

Artykuły

ARCHIWUM WPISÓW

Archiwa

W czym mogę Ci pomóc?

    Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez adwokat Katarzyna Skowrońska w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

    Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się wiedzą bezpłatnie. Jeśli potrzebujesz indywidualnej pomocy prawnej, napisz do mnie. Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

    1 Comment

    1. Kamil
      22 lutego 2017 @ 14:13

      Do sądów bardzo często napływają pozwy, które powinny być kierowane do innej instancji. Niestety opóźnia to przebieg działań także innych prawidłowo skierowanych pozwów. Tak więc cieszę się, że dany artykuł obrazuje do jakiego sądu powinna być skierowana dana sprawa.

      Reply

    Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *