Skip to content
Menu
mniej niż minuta min

Przywrócenie terminu

Miało być o przywróceniu terminu no i jest.

Aby apelacja (w ogóle jakikolwiek środek zaskarżenia) była merytorycznie rozpatrzona przez sąd, musi być wniesiona w ustawowym terminie.

Czyli –  w przypadku apelacji  – 14 dni od daty, gdy odbierzesz odpis wyroku (w sprawach spadkowych – np. w sprawie o dział spadku najczęściej postanowienia) wraz z uzasadnieniem.

14 dni i ani dnia więcej.

Jak przekroczysz termin, sąd nawet się merytorycznie Twoją sprawą nie zajmie.

Możesz więc mieć zupełną rację, ale jak wniesiesz nawet wyjątkowo uzasadnioną apelację choćby jeden dzień po terminie to nic z tego…

 

Są jednak czasem sytuacje, w których  wniesienie apelacji naprawdę nie było możliwe w ustawowym terminie. Takich sytuacji może być bardzo wiele. Na przykład choroba, wypadek, pilny nieprzewidziany wyjazd, no może jeszcze długi i zaplanowany wyjazd…

W każdym razie sytuacja przez Ciebie niezawiniona.

W takich właśnie sytuacjach można prosić sąd o przywrócenie terminu do dokonania danej czynności – a więc np. wniesienia apelacji.

Każda sytuacja jest inna, ale czasem to jedyne co można zrobić.

Jednak nie możesz czekać zbyt długo z takim wnioskiem.

Jest tak ponieważ :

 Art. 169 § 1.

Pismo z wnioskiem o przywrócenie terminu wnosi się do sądu, w którym czynność miała być dokonana, w ciągu tygodnia od czasu ustania przyczyny uchybienia terminu.

Więc na pewno nie jest tak, iż taki wniosek o przywrócenie terminu można wnieść zawsze.

A jak się z tym wnioskiem spóźnisz??

To niestety będzie już duży problem, ponieważ:

Spóźniony lub z mocy ustawy niedopuszczalny wniosek o przywrócenie terminu sąd odrzuca.

Podstawa prawna:

Art. 168.  [Przywrócenie terminu]

§ 1.     Jeżeli strona nie dokonała w terminie czynności procesowej bez swojej winy, sąd na jej wniosek postanowi przywrócenie terminu.

§ 2. Przywrócenie nie jest dopuszczalne, jeżeli uchybienie terminu nie pociąga za sobą ujemnych dla strony skutków procesowych.

Dla jasności:

Przywrócenie terminu dotyczy nie tylko apelacji.

I jeszcze jedno. BARDZO istotne.

Wnosząc taki wniosek o przywrócenie terminu pamiętaj:

Równocześnie z wnioskiem strona powinna dokonać czynności procesowej.

kasia-blog-spadkowy

Jestem adwokatem. Prowadzę kancelarię adwokacką we Wrocławiu. W swojej praktyce zajmuję się sprawami z zakresu prawa spadkowego. Doświadczeniem zdobytym w trakcie aplikacji adwokackiej oraz na salach sądowych dzielę się z Czytelnikami w ramach tego bloga.

Zobacz spis treści

Zajrzyj na mój drugi blog

razem-czy-osobno2

SZUKAJ

Tematy główne

Artykuły

ARCHIWUM WPISÓW

Archiwa

W czym mogę Ci pomóc?

    Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez adwokat Katarzyna Skowrońska w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

    Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się wiedzą bezpłatnie. Jeśli potrzebujesz indywidualnej pomocy prawnej, napisz do mnie. Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

    1 Comment

    1. Agnieszka Swaczyna
      28 sierpnia 2014 @ 21:30

      Nie wszyscy wiedzą, jak liczyć terminy, więc w ramach dodatku do wpisu Pani Mecenas, zaproszę do mojego wpisu o liczeniu terminu: http://bezprawaanirusz.pl/termin-jak-to-liczyc/

      Reply

    Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *