Skip to content
Menu
mniej niż minuta min

Pozbawienie władzy rodzicielskiej a dziedziczenie

Dziecko – jako spadkobierca ustawowy – dziedziczy po rodzicach.

Niezależnie od tego czy jest małoletnie czy skończyło już 18 lat.

Jak pewnie wiesz, do czasu ukończenia 18 lat dziecko pozostaje pod władzą rodzicielską.

Jednak w pewnych okolicznościach władza rodzicielska może zostać ograniczona, a nawet rodzic, który władzy tej nadużywa może zostać jej  pozbawiony przez sąd opiekuńczy.

Czy jednak takie ograniczenie lub pozbawienie władzy rodzicielskiej ma wpływ na dziedziczenie ustawowe ?

Otóż nie.

Chyba, że np.  po prawomocnym wyroku pozbawiającym ojca władzy rodzicielskiej dziecko zostało przysposobione przez nowego męża matki…- ale to już temat na zupełnie inny wpis.

Działa to także w drugą stronę.

Rodzice także dziedziczą po dzieciach.

Pewnie już czytałeś o dziedziczeniu w małżeństwach bezdzietnych…

(konkretnie o tym kto dziedziczy, jeśli osoba pozostająca w związku małżeńskim, ale nie mająca dzieci umrze bez pozostawienia testamentu)

Okoliczność, iż rodzice kiedyś zostali pozbawieni władzy rodzicielskiej nie przekłada się automatycznie na fakt, iż nie będą po swoim dziecku dziedziczyć.

Pozbawienie (ograniczenie/zawieszenie) władzy rodzicielskiej nie ma więc „z automatu” przełożenia na pozbawienie dziecka udziału w spadku po rodzicach – i odwrotnie :pozbawienie rodziców udziału w spadku po dziecku.

kasia-blog-spadkowy

Jestem adwokatem. Prowadzę kancelarię adwokacką we Wrocławiu. W swojej praktyce zajmuję się sprawami z zakresu prawa spadkowego. Doświadczeniem zdobytym w trakcie aplikacji adwokackiej oraz na salach sądowych dzielę się z Czytelnikami w ramach tego bloga.

Zobacz spis treści

Zajrzyj na mój drugi blog

razem-czy-osobno2

SZUKAJ

Tematy główne

Artykuły

ARCHIWUM WPISÓW

Archiwa

W czym mogę Ci pomóc?

    Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez adwokat Katarzyna Skowrońska w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

    Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się wiedzą bezpłatnie. Jeśli potrzebujesz indywidualnej pomocy prawnej, napisz do mnie. Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

    Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *