Skip to content
Menu
mniej niż minuta min

Jak i kogo można wydziedziczyć?

O pisaniu testamentów wspominałam już na blogu wiele razy (w końcu to blog spadkowy) O samym wydziedziczeniu też już pisałam. Ale – ponieważ zagadnienie to wciąż budzi wątpliwości, to postanowiłam do niego wrócić.

Wydziedziczenie może nastąpić w testamencie.  Nie można powiedzieć do żony czy męża: “ja cię wydziedziczam” (to znaczy w sumie to powiedzieć może i można, ale skutek prawny niestety będzie bardzo wątpliwy)

I tak – jak masz jakiekolwiek wątpliwości – rozważ formę notarialną testamentu. Doświadczony notariusz zapewne nie dopuści do błędnego sformułowania.

Kogo można więc wydziedziczyć?

Nie ma zdecydowanie sensu i potrzeby wydziedziczanie każdego krewnego, który mógłby po Tobie dziedziczyć. Nie każdy bowiem krewny ma uprawnienie, aby tego zachowku się domagać.

Zgodnie z treścią przepisu:

Spadkodawca może w testamencie pozbawić zstępnych, małżonka i rodziców zachowku, jeżeli uprawniony do zachowku:

1/ wbrew woli spadkodawcy postępuje uporczywie w sposób sprzeczny z zasadami współżycia społecznego

2/ dopuścił się względem spadkodawcy albo jednej z najbliższych u osób umyślnego przestępstwa przeciwko życiu, zdrowiu lub wolności albo rażącej obrazy czci

3/ uporczywie nie dopełnia względem spadkodawcy obowiązków rodzinnych.

Jak widzisz – te sformułowania są dość ogólne.

Moje doświadczenie pokazuje, iż zdecydowanie “wygrywa” ta ostatnia przyczyna.

Tylko proszę nie pytaj, co dokładnie oznacza użyte w treści przepisu słowo “uporczywie”.

Niestety nie ma przepisu, który by to precyzował. Oczywiście z pomocą przychodzi orzecznictwo, ale…

Przyczyna wydziedziczenia musi być podana w treści testamentu.

Jasno, konkretnie, precyzyjnie. Nie ograniczaj się tylko do samego kodeksowego sformułowania, że dziecko czy małżonek trwale nie dopełniał obowiązków rodzinnych. Rozumiem, że to nie jest łatwe, ale bądź bardziej konkretny.

I jeszcze jedno:

samo pominięcie w testamencie to zdecydowanie nie wydziedziczenie.

A teraz jedno z moich ulubionych pytań:

Czy jest możliwe, że pomimo wydziedziczenia, ten “wydziedziczony” jednak wniesie pozew o zachowek?

Cóż, wykluczyć się nie da – jeśli postanowienie w testamencie dotyczące wydziedziczenia będzie źle i nieprecyzyjnie  sformułowane, może się nawet takie powództwo zakończyć sukcesem.

I tak:

sytuacja zawsze może się zmienić.

A wtedy Ty możesz zmienić lub odwołać napisany wcześniej testament.

I tak na koniec:

jeśli twoje dorosłe dziecko, które chcesz wydziedziczyć, ma już swoje (małoletnie) dzieci to… dobrze się zastanów i jeszcze raz przemyśl jak chcesz rozporządzić swoim majątkiem.

kasia-blog-spadkowy

Jestem adwokatem. Prowadzę kancelarię adwokacką we Wrocławiu. W swojej praktyce zajmuję się sprawami z zakresu prawa spadkowego. Doświadczeniem zdobytym w trakcie aplikacji adwokackiej oraz na salach sądowych dzielę się z Czytelnikami w ramach tego bloga.

Zobacz spis treści

Zajrzyj na mój drugi blog

razem-czy-osobno2

SZUKAJ

Tematy główne

Artykuły

ARCHIWUM WPISÓW

Archiwa

W czym mogę Ci pomóc?

    Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez adwokat Katarzyna Skowrońska w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

    Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się wiedzą bezpłatnie. Jeśli potrzebujesz indywidualnej pomocy prawnej, napisz do mnie. Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

    1 Comment

    1. Henryk
      15 kwietnia 2019 @ 11:50

      Pani Katarzyno
      Czytam z zainteresowaniem od dwóch lat Pani blog – jestem pod wrażeniem Pani wiedzy i umiejętności przekazania . Dziękuję.
      Pytanie dotyczy znajomej , bezdzietnej wdowy . Jej zmarła – w 2019 roku matka – w testamencie windykacyjnym – zapisała dom wnukowi , a ją wydziedziczyła . Jest inny , pozostały majątek pokrywający ewentualny zachowek . Czy ” wydziedziczenie ” pozbawia prawa do pozostałego majątku ?
      W przepisie jest ,że wydziedziczenie pozbawia prawa do zachowku . A co z pozostałym majątkiem ? Jest jeszcze dwóch synów – w tym jeden też wydziedziczony. Niewydziedziczony jest ten od wnuka – ukochany syn , który prawdopodobnie namówił matkę do takiej czynności .
      Dziękuję za odpowiedź
      wierny czytelnik Pani blogu.

      Reply

    Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *