Skip to content
Menu
mniej niż minuta min

Czy moje roszczenie na pewno jest już przedawnione?

Są takie sprawy, w których przedawnienie nie ma większego znaczenia. Do takich spraw należy np. sprawa o stwierdzenie nabycia spadku. Wniosek do sądu w sprawie o stwierdzenie nabycia spadku możesz złożyć zawsze – nawet po 10 czy 15 latach po śmierci spadkodawcy. Nie w każdej sprawie jednak tak jest. W niektórych sprawach – zwłaszcza w sprawach o zapłatę jest inaczej. Jeśli będziesz zbyt długo zwlekał z wniesieniem pozwu do sądu musisz liczyć się z tym, iż gdy już złożysz pozew do sądu  do sądu, druga strona podniesie, iż roszczenie jest przedawnione. i niestety najprawdopodobniej przegrasz całą sprawę i będziesz musiał ponosić koszty związane z tą sprawą. W prawie spadkowym do takich właśnie spraw należy sprawa o zachowek. I dość często osoba, która chce złożyć pozew do sądu, pyta mnie: “czy moje roszczenie na pewno jest już przedawnione”?

Wiele osób oczekuje prostej odpowiedzi : “tak” lub “nie”.

Ale to nie jest takie proste.

Wiele osób już wie, iż obecnie termin przedawnienia w takich sprawach to 5 lat.

Ale… wciąż budzi wątpliwości to, jak liczyć ten termin.

Inaczej jest przy dziedziczeniu testamentowym, a inaczej gdy żadnego testamentu nie było:

Jeśli spadkodawca zostawił testament to:

roszczenie uprawnionego z tytułu zachowku przedawnia się z upływem lat pięciu od ogłoszenia testamentu.

Tak stanowi przepis art. 1007 par. 1 kodeksu cywilnego – gdyby ktoś pytał o podstawę prawną.

A ogłoszenie testamentu następuje przecież zawsze (znacznie) później niż data otwarcia spadku (czyli data śmierci spadkodawcy)

To wydaje się być jasne. Jednak, jak powtarzam, każda sytuacja jest inna.

Przecież spadkodawca mógł zostawić kilka testamentów – i co wtedy?

A z różnych względów w określonej dacie ogłoszony został tylko jeden z nich.

Sam widzisz – to wcale nie jest takie oczywiste.

W przypadku dziedziczenia ustawowego też pojawiają się wątpliwości (no a jak mogłoby być inaczej??) i kwestie, o których nie wszyscy wiedzą.

Wiele osób już wie, iż zawezwanie drugiej strony do próby zawarcia ugody przed sądem przerywa bieg przedawnienia.

(i nie, to naprawdę nie to samo, co wezwanie do zapłaty wysłane bezpośrednio do zobowiązanego do zapłaty)

Ale dziś nie o tym, gdyż o wezwaniach do zapłaty i zawezwaniach do próby ugodowej już wspominałam.

O tym, że nie tylko zawezwanie do próby ugodowej przerywa bieg przedawnienia tez wspominałam,  ale jeśli już poruszamy temat przedawnienia, to nie sposób do tego nie powrócić.

Otóż w uchwale z dnia 10.10.2013 r. Sąd najwyższy wyraźnie wskazał, iż :

“złożenie przez uprawnionego do zachowku wniosku o stwierdzenie nabycia spadku na podstawie ustawy przerywa bieg terminu przedawnienia jego roszczenia o zachowek należny od spadkobiercy ustawowego”.

(sygn. akt : III CZP 53/13)

O samej uchwale i jej uzasadnieniu jeszcze napisze, ale warto o niej pamiętać.

I tak jak wspomniałam:

Naprawdę niezbyt często zdarzają się pytania, na które można po prostu odpowiedzieć jednym słowem “tak” lub “nie” i już.

Ja – zanim odpowiem na tytułowe pytanie – zadaję dużo pytań – m. in. czy była sprawa o stwierdzenie nabycia spadku, kiedy, kto wnosił taki wniosek do sądu…

 

A jak już dojdzie do przerwania biegu przedawnienia, to biegnie on na nowo.

I wtedy – jak się domyślasz – odpowiedź na pytanie postawione w tytule wpisu może być dla ciebie bardzo zadowalająca.

 

Wnioski:

Nawet jeśli minęło 5 lat od daty śmierci spadkodawcy, może tak być, iż roszczenie o zachowek jeszcze przedawnione nie będzie.

Jeśli jednak jesteś uprawniony do zachowku: nie zwlekaj zbyt długo. Sprawa i tak trochę potrwa w sądzie, a im szybciej złożysz pozew, tym szybciej sąd rozpocznie procedowanie. (jeśli problemem jest to, iz nie masz możliwości uiszczenia opłaty sądowej, rozważ złożenie wniosku o zwolnienie od kosztów)

W sprawie o zachowek możesz działać sam, ale przed wniesieniem pozwu rozważ skonsultowanie się z doświadczonym adwokatem lub radcą prawnym.

kasia-blog-spadkowy

Jestem adwokatem. Prowadzę kancelarię adwokacką we Wrocławiu. W swojej praktyce zajmuję się sprawami z zakresu prawa spadkowego. Doświadczeniem zdobytym w trakcie aplikacji adwokackiej oraz na salach sądowych dzielę się z Czytelnikami w ramach tego bloga.

Zobacz spis treści

Zajrzyj na mój drugi blog

razem-czy-osobno2

SZUKAJ

Tematy główne

Artykuły

ARCHIWUM WPISÓW

Archiwa

W czym mogę Ci pomóc?

    Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez adwokat Katarzyna Skowrońska w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

    Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się wiedzą bezpłatnie. Jeśli potrzebujesz indywidualnej pomocy prawnej, napisz do mnie. Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

    1 Comment

    1. Katarzyna
      29 września 2020 @ 23:14

      8 lat temu zmarł ojciec mojego dziecka, nie zakładałam sprawy o spadek po nim bo już po kilku miesiącach matka zmarłego wraz z siostrą pobrały za zmarłego pieniążki jednak chciała bym postarać się dla dziecka o spadek po ojcu.Czy jest to sprawa pedawniona? wiem że mogę wnieść o spadek w każdym momęcie dla syna ale czy nie będę przez tak obciążona finansowo.Czy mogę jeszcze ubiegać się o cokolwiek dla syna?

      Reply

    Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *