Skip to content
Menu
mniej niż minuta min

10 rzeczy dotyczących spadków, o których powinieneś pamiętać

1/  właściwy (co do zasady) jest sąd według ostatniego miejsca zamieszkania spadkodawcy

2/ wystąpić do sądu o stwierdzenie nabycia spadku można zawsze – bez ograniczeń czasowych

3/ długi także podlegają dziedziczeniu

4/ można w testamencie przekazać konkretną rzecz dla konkretnej osoby

5/ pominięcie w testamencie to nie to samo co wydziedziczenie

6/ testament sporządzony przez więcej niż 1 osobę będzie nieważny

7/ testament musi być w całości sporządzony pismem ręcznym

8/ dziedziczyć (na podstawie testamentu) mogą też osoby prawne

9/ odrzucenie spadku to zupełnie coś innego niż zrzeczenie się spadku w drodze umowy

10/ należy pamiętać o dokonaniu zgłoszenia nabycia spadku w Urzędzie Skarbowym w ustawowym terminie, aby skorzystać ze zwolnienia od podatku (gdy ustawa takie zwolnienie przewiduje)

kasia-blog-spadkowy

Jestem adwokatem. Prowadzę kancelarię adwokacką we Wrocławiu. W swojej praktyce zajmuję się sprawami z zakresu prawa spadkowego. Doświadczeniem zdobytym w trakcie aplikacji adwokackiej oraz na salach sądowych dzielę się z Czytelnikami w ramach tego bloga.

Zobacz spis treści

Zajrzyj na mój drugi blog

razem-czy-osobno2

SZUKAJ

Tematy główne

Artykuły

ARCHIWUM WPISÓW

Archiwa

W czym mogę Ci pomóc?

    Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez adwokat Katarzyna Skowrońska w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

    Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się wiedzą bezpłatnie. Jeśli potrzebujesz indywidualnej pomocy prawnej, napisz do mnie. Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

    4 komentarze

    1. ANNA
      14 stycznia 2015 @ 13:50

      przjełam spadek z dobrodziejstwem inwentarza.Są długi. spadkobiercami są dwie rodziny z sobą skonfliktowane. Podobno mam wystąpić do Sądu z wnioskiem o spis inwentarza .Do czego on mi jest potrzebny? Czy to będzie podstawą do wystąpienia wierzycieli w stosunku do mnie o spłatę długów? Druga spadkobierczynia pobiera rentę rodzinną. Ja pracuję . CZY w pierwszej kolejności wierzyciele mogą wystąpić do mnie o spłatę długów?

      Reply

    2. dżon
      28 stycznia 2015 @ 20:54

      Spis inwentarzowy: wnosiłem już na 1 rozprawie. Zignorowane przez sąd. Teoretycznie ( choć nie jest to “błąd” ale ) per analogia, może byćto podstawa ( choć po 6 m) do odrzucenia spadku, i nieodpowiadaniu za długi. Nie realizowano, istotnej kwestji: długi są? Czy nie. Można napisać, iż nie zbadanie tego aspektu, jest narażanie mnie na ewentualną szkodę.czy zatem, ewentualny wyrok nie podważyć z powodu ww ( celowego?) uchybienia. No, me działanie, skoro ww aspekt nie został wyjaśniony,
      To, swego rodzaju, tkwienie w błędzie.

      Reply

    3. Natalia Terlecka
      6 lutego 2015 @ 11:30

      Dzien dobry,

      Chcialam poprosic o porade dotyczaca naszej sprawy spadkowej. Moj ojciec zmarl 5 lat temu pozostawiajac firme, kilka nieruchomosci, ziemie itp. Spadkobiercy do dzis nie sa ustaleni gdyz toczy sie od prawie 5 lat postepowanie o nabycie spadku. Spadkobiercami ustawowymi sa : ja i moje dwie siostry oraz trzecia zona ojca. Niestety zona poslugujac sie zapisem notarialnym dotyczacym jednej nieruchomosci probuje udowodnic w sadzie, ze ojciec zamierzal zostawic jej caly majatek. Sparawa jest bardzo skomplikowana, sad przesluchal juz wielu swiadkow ale dalej spadkobiercy nie sa ustaleni.
      Moje pytanie dotyczy zarzadzania masa spadkowa w takiej sytuacji. Kto ma prawo i obowiazek zarzadzania nieruchomosciami a takze firma. Jestesmy z siostrami calkowicie wykuczone z decydowania o masie spadkowej a jednoczesnie straszone, ze w przyszlosci mamy wstecznie palcic czynsz, raty kredytow itp oplaty zwiazane z posiadaniem nieruchomosci ( jezeli zostaniemy uznane za spadkobierczynie ).
      Niestety nie udalo mi sie znalezc zadnej informacj na ten temat w zrodlach internetowych a bardzo nas nasza sytuacja martwi.

      Z gory bardzo dziekuje za pomoc.

      Z powazaniem

      Natalia Terlecka

      Reply

    4. monika
      16 lipca 2019 @ 13:07

      Witam
      Czy moge prosic o porade prawna .
      Jestem jedyna spadkobierczynia i corka mojego taty,ktory zmarl gdy bylam dzieckiem .Automatycznie Odziedziczylam po nim mieszkanie jako jego jedyna corka .Dodam ze moja mama nie miala slobu z tata . Moj tata gdy zyl zastrzegal sobie do calej rodziny,ze mieszkania po jego smierci nalezy sie mi oraz ze nie wziol z domu splaty po ojcu ,czyli moim dziadku. Do czasu gdy moj tata zyl mialam bardzo dobre kontakty z rodzin, gdy tata umarl te kontakty sie urwaly i rodzina wystapila potajemnie do sadu o podzial majatku tzn. moja babcia czyli mama taty ,jego starsza siostra, jego starszy brat dokonali podzialu maajatku po dziadku i przepisali polowe majatku ktora sie nalezala mamie taty na jej corke ,a siostre mojego taty (wyzej wymieniona).Druga czesc przepisali na corke mojego wojka (czyli brata wyzej wymienionego) ,mojego taty .pominowszy mnie i zatajajac moje istnienie.
      Dodam iz Na dzialce ktora nalezala do majatku dziadka a ojca taty powstaly domy oraz sklep i restauracja.

      Po przepisaniu majatku po dziadku ,a tacie mojego taty ,wyzej wyminiona siostra taty dokonywala kilku krotnie zakupu domow na nazwisko mojej babci, a mamy taty (wyzej wymienionej)by uniknac duzych oplat skarbowych . . Ktora pozniej przekazywala te zakupione domy jako darowizna corce wyzej wymienionej, pierwotnie kupujacej na matke dom czyli siotrze mojego taty .
      Prosze o porade co moge zrobic w tej sprawie .

      Dodam iz nigdy nie zrzekalam sie z prawa dziedziczenia po moim tacie .
      Prosze o porade
      Monika Zajac

      Reply

    Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *