Skip to content
Menu
mniej niż minuta min

Zapis windykacyjny czyli…

Zapis windykacyjny czyli najkrócej mówiąc: mieszkanie dla córki, działka dla syna, samochód dla brata

Oznacza to, iż w testamencie możesz konkretne rzeczy przeznaczyć dla określonych osób – i to zarówno będących spadkobiercami ustawowymi, jak i dla tych zupełnie niespokrewnionych. Możesz więc przekazać koleżance ulubioną sztukę biżuterii, albo kosiarkę do trawy przeznaczy dla sąsiada.

Może się zdziwisz, ale nie zawsze tak było. A właściwie jest tak dopiero od niecałych dwóch lat.  

Zgodnie z art. 981(1) § 1 kodeksu cywilnego: w testamencie sporządzonym w formie aktu notarialnego spadkodawca może postanowić, że oznaczona osoba nabywa przedmiot zapisu z chwilą otwarcia spadku .

Przedmiotem zapisu windykacyjnego może być:

1) rzecz oznaczona co do tożsamości,

2) zbywalne prawo majątkowe,

3) przedsiębiorstwo lub gospodarstwo rolne,

4) ustanowienie na rzecz zapisobiercy użytkowania lub służebności.

Warunkiem skuteczności zapisu windykacyjnego jest umieszczenie go w testamencie sporządzonym w formie aktu notarialnego.

Obecnie prawo spadkowe daje możliwość bardziej precyzyjnego rozporządzenia swoim majątkiem na wypadek śmierci.

Kiedyś, zanim weszła w życie nowelizacja prawa spadkowego, spadkodawca nie mógł w testamencie przeznaczać konkretnych rzeczy dla konkretnych osób- po prostu w swoim testamencie wskazywał spadkobierców i już. (oczywiście w pewnym uproszczeniu, prawo spadkowe było i jest dość skomplikowane)

Takie rozwiązanie jest korzystne dla spadkodawców, jednak nie jest wolne od pułapek.

Dokonując zapisu windykacyjnego na rzecz konkretnej osoby – czegoś o znacznej wartości np. mieszkania (zwłaszcza, jeśli rzecz ta praktycznie wyczerpuje majątek spadkodawcy) nie można zapomnieć o instytucji zachowku, do którego uprawnieni są członkowie najbliższej rodziny spadkodawcy – w szczególności małżonek i dzieci.

Jak wynika z treści przepisu, przedmiotem zapisu windykacyjnego może być też przedsiębiorstwo. Ale czy wiesz dokładnie czym to „przedsiębiorstwo” jest?  Intuicyjnie pewnie tak, ale prawnie? To już nie jest takie oczywiste. Każdy, kto prowadzi firmę, zastanawiał się pewnie chociaż raz, co stałoby się z firmą w przypadku jego śmierci? Kto będzie  kontynuował działalność? I czy można mieć jakiś wpływ na to, kto będzie „zarządzał” kiedyś tą firmą? W obecnym stanie prawnym zapis windykacyjny pozwala wiele kwestii świadomie zaplanować na przyszłość.

Decydując się na „przekazanie” przedsiębiorstwa w ramach instytucji zapisu windykacyjnego, dobrze się jednak zastanów, a w razie potrzeby skonsultuj z doświadczonym prawnikiem. Tak czy inaczej, pamiętaj, iż zapis windykacyjny można zamieścić tylko w testamencie mającym formę aktu notarialnego. Pamiętaj też, iż jeśli nawet sporządziłeś testament w formie aktu notarialnego, możesz zawsze ten testament zmienić lub odwołać.

kasia-blog-spadkowy

Jestem adwokatem. Prowadzę kancelarię adwokacką we Wrocławiu. W swojej praktyce zajmuję się sprawami z zakresu prawa spadkowego. Doświadczeniem zdobytym w trakcie aplikacji adwokackiej oraz na salach sądowych dzielę się z Czytelnikami w ramach tego bloga.

Zobacz spis treści

Zajrzyj na mój drugi blog

razem-czy-osobno2

SZUKAJ

Tematy główne

Artykuły

ARCHIWUM WPISÓW

Archiwa

W czym mogę Ci pomóc?

    Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez adwokat Katarzyna Skowrońska w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

    Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się wiedzą bezpłatnie. Jeśli potrzebujesz indywidualnej pomocy prawnej, napisz do mnie. Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

    8 komentarzy

    1. Prawo spadkowe – pytania i odpowiedzi
      20 lipca 2013 @ 16:47

      […] już tak. Służy temu zapis windykacyjny. Pamiętać tylko należy, iż zapis windykacyjny może zostać zamieszczony tylko w testamencie […]

      Reply

    2. Darowizna na wypadek śmierci – uchwała SN
      13 stycznia 2014 @ 12:45

      […] prawa spadkowego przewidują co prawda zapis windykacyjny , ale to naprawdę zupełnie nie to […]

      Reply

    3. Zapis windykacyjny w uchwale Sądu Najwyższego
      11 lutego 2014 @ 10:15

      […] Ale do rzeczy:  chodzi tu o uchwałę z 7 lutego dotyczącą zapisu windykacyjnego. O tym, co to takiego, możesz przeczytać tu. […]

      Reply

    4. bartoszcze
      11 lutego 2014 @ 21:07

      Przepis o zapisie windykacyjnym przedsiębiorstwa jest o tyle bez sensu, że uregulowano najmniej istotny aspekt problemu – samo kontynuowanie działalności w ramach odziedziczonego jest dokładnie takim samym problemem, jakim było wcześniej.

      Reply

    5. doar
      9 kwietnia 2014 @ 13:19

      mam pytanie . mąż chce zapisać mi połowę mieszkania w zapisie windykacyjnym , mieszkanie jest kupione na kredyt[ kredyt jest na męża zaciągniętego przed ślubem] spłacamy raty będąc już po ślubie i ja z własnych pieniedzy wyremontowałam mieszkanie. czy jest to dobry pomysł , czy lepsza byłaby darowizna. Mąż che darować mi połowe mieszkania ,żeby zabezpieczyć moj wkład w to mieszkanie. Dora

      Reply

    6. karol jasyk
      3 czerwca 2014 @ 01:34

      Pytanie; dokonujac zapisu windykacyjnego w formie aktu notarialnego na rzecz konkretnej osoby. np, domu -zakupiony wspolnocie majatkowej /brak intercyzy/a jedynym wlascicielem jest zona/dom zapisany na zone/Czy dzieci dwoje /pelnoletnie/posiadaja zachowek do tego domu. jest zgoda zony I moja aby pominac dzieci do spadku domu .Tylko maja prawo do spadku wyposarzenia domu w meble irzeczy tchniczne tego domu. Dom dostaje osoba X, prosze jak jest moz. o odpo, z pozdrowieniem karol

      Reply

    7. Bożena
      21 maja 2015 @ 09:38

      Czy można podzielić działki rolne przekazując gospodarstwo rolne w zapisie windykacyjnym

      Reply

    8. Janina
      17 marca 2020 @ 16:18

      Proszę o pomoc jak postąpić : 1} mam mieszkanie z pierwszego małżeństwa i syna. 2} Z drugim mężem nabyliśmy mieszkanie wspólnym dorobkiem. Obecny mąż ma trójkę dzieci z pierwszego małżeństwa. Chciałbym mieszkanie po zmarłym mężu w całości zapisać synowi. Natomiast drugie mieszkanie to wspólne zgodnie z żyjącym mężem chcemy by dzieci zarówno moje jak i męża otrzymały w spadku dopiero po naszej śmierci. Czy jest taka możliwość by taki zapis był skuteczny prawnie. Jeśli nie, to czy umowa dożywocia w pierwszym przypadku? a co w drugim . Czy przy umowie dożywocia jest należny zachowek i kogo. Dziękuję serdecznie .

      Reply

    Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *