Slider

Wydziedziczenie – czy każdego i zawsze można wydziedziczyć?

Wydziedziczenie to temat, który zawsze budzi spore emocje.

Z prawnego punktu widzenia nie jest to jednak takie proste.

Przede wszystkim należy wiedzieć, iż wydziedziczenie to nie to samo co pominięcie w testamencie.

Osoba pominięta w testamencie może wystąpić na drogę sądową z roszczeniem o zachowek.

(przesłanki określa art. 991 i dalsze kodeksu cywilnego)

Skuteczne wydziedziczenie w testamencie nie daje osobie wydziedziczonej takiej możliwości.

Wydziedziczyć- a więc pozbawić prawa do zachowku – można jedynie spadkobierców ustawowych – np. żonę czy męża albo dzieci.

(sam zachowek będzie jeszcze przedmiotem wielu wpisów)

Nie ma więc żadnego sensu zamieszczanie w testamencie postanowienia o wydziedziczeniu np. zięcia czy synowej. Wszak oni i tak nie dziedziczą z mocy ustawy. Tym bardziej – z tych samych powodów – nie ma potrzeby wydziedziczania byłego męża czy byłej żony lub też partnera czy partnerki.

Podstawą prawną dotyczącą wydziedziczenia jest artykuł 1008 kodeksu cywilnego:

Spadkodawca może w testamencie pozbawić zstępnych, małżonka i rodziców zachowku (wydziedziczenie), jeżeli uprawniony do zachowku:

  1) wbrew woli spadkodawcy postępuje uporczywie w sposób sprzeczny z zasadami współżycia społecznego;

  2) dopuścił się względem spadkodawcy albo jednej z najbliższych mu osób umyślnego przestępstwa przeciwko życiu, zdrowiu lub wolności    albo rażącej obrazy czci;

  3) uporczywie nie dopełnia względem spadkodawcy obowiązków rodzinnych.

Jak wynika z treści przepisu, nie wystarczy po prostu napisać w testamencie „wydziedziczam swojego syna”. Aby wydziedziczenie to było skuteczne, muszą zaistnieć ważne powody wskazane w powyższym przepisie.

Przyczyna wydziedziczenia musi jasno wynikać z treści testamentu.

Oznacza to, iż dokonać wydziedziczenia można tylko w testamencie.

A co jeśli spadkobierca o treści testamentu dowiaduje się dopiero po śmierci spadkodawcy, albo nawet już w sądzie podczas trwającej sprawy spadkowej?

I jeśli zupełnie się z tymi zarzutami nie zgadza?

Cóż, choć zazwyczaj nie jest łatwe, spadkobierca taki może próbować podważyć takie postanowienie zawarte w testamencie –podczas sprawy o stwierdzenie nabycia spadku.

Nie jest to jednak łatwe i wymaga przeprowadzenia postępowania dowodowego.

{ 3 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

Beata Październik 22, 2016 o 05:51

Ja mam pytanie…jezeli dom jest zapisany na corke I ojciec zmarl, tylko matka mieczka w domu, czy corka moze sprzedac dom I nie opiekowac sie matka czy corka bedzie musiala prawnie sprawowac opieke.
czy matka moze wniesc pozew do sadu o uniewaznienie testament jezeli dom zosatl zapisany na corke a corka nie chce opiekowac sie matka ( corka mieszka za granica).
bardzo dziekuje za jakakolwiec porade.
pozdrawiam

Odpowiedz

oleee Grudzień 21, 2016 o 11:13

super blog, gratuluję! a czy jest jakieś orzeczenie czy podst,pr. że podważyć wydziedziczenie można w trakcie postępowania o stwierdzenie nabycia spadku? bo to chyba można zrobić tylko w spr. o zachowek bądź sprawie o ustalenie bezzasadności wydziedziczenia, pozdrawiam

Odpowiedz

Robert Styczeń 6, 2017 o 08:27

chciałam zapytać o taką sytuację. Mój ojciec umarł już dawno i moja mamusia ma 1/2 część domu plus 1/3 po mężu, a ja z siostrą mamy po 1/3 z drugiej połowy domu. Teraz mamusia chce mi przepisać swoją część sądownie, jakie dokumenty będą mi do tego potrzebne i czy na taką rozprawę będzie też wzywana siostra? Czy dużo kosztuje taka rozprawa?

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Dziękuję, że chcesz skomentować mój artykuł. Jednak jeśli chcesz w ten sposób poprosić mnie o pomoc, skorzystaj z zakładki Kontakt.

{ 1 trackback }

Poprzedni wpis:

Następny wpis: