Skip to content
Menu
mniej niż minuta min

Stwierdzenie nabycia spadku – ile mam czasu na wystąpienie do sądu ?

Zdarza mi się (na szczęście coraz rzadziej)  spotykać z pytaniem czy po 6 miesiącach można jeszcze wystąpić do sądu o stwierdzenie nabycia spadku.

Otóż o stwierdzenie nabycia spadku wystąpić można do sądu nawet po 6 latach po śmierci spadkodawcy. A nawet i po 16 albo i więcej …

Termin 6 miesięcy jest bardzo istotny, ale dotyczy czego innego.

Spadkobierca ma 6 miesięcy (od momentu dowiedzenia się o swoim powołaniu do spadku)  aby zdecydować, czy spadek przyjmuje wprost, przyjmuje z dobrodziejstwem inwentarza czy też spadek odrzuca.

Jeśli ów spadkobierca w ciągu tych 6 miesięcy nie zrobił nic, oznacza to w świetle prawa, iż przyjął spadek w sposób prosty, a oznacza to, iż  będzie obowiązany do spłacenia długów, jeśli spadkodawca takie pozostawił.

O stwierdzenie nabycia spadku – czyli uzyskanie oficjalnego dokumentu (postanowienia sądu), potwierdzającego “bycie spadkobiercą” – wystąpić można do sądu zawsze – nawet po upływie 10 lat od śmierci spadkodawcy.

I jeszcze coś :

Myślisz może że jak TY jako spadkobierca nie wystąpisz z wnioskiem do sądu, to już nikt inny nie będzie mógł tego zrobić?

No to właśnie nie do końca tak jest.

pamiętaj : nie tylko Ty jako spadkobierca możesz wystąpić z wnioskiem o stwierdzenie nabycia spadku. Mogą to zrobić także inne osoby (podmioty – np. bank).  Mogą o to wystąpić nawet jeśli same nie są spadkobiercami. O tym już pisałam i wkrótce do tego tematu powrócę.

kasia-blog-spadkowy

Jestem adwokatem. Prowadzę kancelarię adwokacką we Wrocławiu. W swojej praktyce zajmuję się sprawami z zakresu prawa spadkowego. Doświadczeniem zdobytym w trakcie aplikacji adwokackiej oraz na salach sądowych dzielę się z Czytelnikami w ramach tego bloga.

Zobacz spis treści

Zajrzyj na mój drugi blog

razem-czy-osobno2

SZUKAJ

Tematy główne

Artykuły

ARCHIWUM WPISÓW

Archiwa

W czym mogę Ci pomóc?

    Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez adwokat Katarzyna Skowrońska w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

    Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się wiedzą bezpłatnie. Jeśli potrzebujesz indywidualnej pomocy prawnej, napisz do mnie. Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

    10 komentarzy

    1. Przemek | blog o egzekucji
      24 kwietnia 2014 @ 12:05

      A wystarczyłoby, żeby zadający pytanie pomyślał chwilę i samodzielnie odpowiedź “po upływie 6 miesięcy od otwarcia spadku NIE można wystąpić z wnioskiem o stwierdzenie jego nabycia” sprowadziłby do absurdu. Wystarczyłoby, żeby spróbował wyobrazić sobie, jaka miałaby być konsekwencja nieuczynienia tego w terminie 6 miesięcy. Masa spadkowa pozostałaby wyłączona z obrotu in saecula saeculorum?

      Reply

    2. magdalena kosińska-petecka
      7 maja 2014 @ 10:08

      właśnie tego szukałam. Cały czas mam szanse na wystąpienie do sądu o spadek

      Reply

    3. staszek
      17 czerwca 2014 @ 22:31

      jezeli obojga rodzicow juz nie zyje…czy z wnioskiem o stwierdzenie spadku moza wystapic w tym samym wniosku,czy to powinny byc oddzielne wnioski I posiedzenia sadu
      I drugie pytanie-jezeli po o orzeczeniu sadu o stwierdzenie nabycia spadku wnioskodawcy nie udowodnia ze zmarli pozostawili majatek -co wtedy/zachowek I jeszcze cos innego moga rzadac?????dziekuje pozdrawiam

      Reply

    4. Marta
      15 sierpnia 2014 @ 13:33

      mam trudną sytuacje,około 30 lat temu zmarła już kobieta zrzekła się pół domu w zamian za ręte na rzecz gminy.Gmina zasiedlła tam mojego ojca.Po śmierci kobiety gmina oddała sąsiadą cały dom wraz z nami,niestety nie wiem w czyim mieszkaniu mieszkam,po obiecie zmarłej właścicielce domu zostało dużo osób do spadku…Czy ogą mnie wyżucić,mieszkam w 1 już pokoj ponieważ drugi zabrali.Czy mogą mnie wyżucić,gdzie mam iść po pomoc.Pomóżcie mi.

      Reply

    5. Eliza
      25 listopada 2015 @ 20:31

      Jest to wielka szkoda … spadkobiercy mimo odpisania się u notariusza mogą być ciągani po Sądach do końca życia w celu wyjaśniania wierzycielom, że czegoś nie chcą i nie są spadkobiercami! To jest absurd i zawracanie gitary. Uważam, że przepisy powinny to jednoznacznie uregulować i ustanowić przedawnienia w tej materii.

      Reply

    6. agnieszka
      7 stycznia 2016 @ 18:06

      Dzien dobry mam [pytanie 2 lata temu umarl mi ojciec ktorego widzial raz w zyciu na oczy rodzina jego miala mi dostarczyc akt zgonu nieposiadam z nimi kontaktu jezeli pojade do urzedu po akt zgonu czy jest mozliwosc abym cos po nim dostala z tego mi wiadomo ma piatke dzieci i gospodarke bardzo prosze o odpowiedz dziekuje

      Reply

    7. Anna
      1 lutego 2016 @ 00:13

      Witam moja mama zmarła dwa lata temu i zostawiła spadek czy o przyjecie spadku muszę iść do notariusza czy do sądu

      Reply

      • Katarzyna Skowrońska
        1 lutego 2016 @ 10:47

        Jeśli wszyscy spadkobiercy stawią się w kancelarii notarialnej, prawdopodobnie możliwe będzie
        sporządzenie przez notariusza aktu poświadczania dziedziczenia.

        Reply

        • Anna
          6 lutego 2016 @ 01:18

          TO czyli mamy szanse u notariusza nie w sądzie

          Reply

    8. Bogusław
      22 października 2016 @ 12:43

      Zmarła żona zostawiła spore długi. Mam wolę spłaty, ale nie mam dokumentacji kredytowej, poza tym długi mogą przewyższać wartość spadku (1/2 mieszkania własnościowego). Jak ogarnąć wierzycieli i wysokość zadłużenia. Czy przed sądowym działem spadku ktoś może mnie zmusić spadkobierców do spłacania, skoro może okazać się że wierzycielom przysługiwała by spłata w niepełnej wysokości ze względu na przekroczenie wartości spadku. Oprócz mnie dziedziczy czworo dzieci.

      Reply

    Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *