Skip to content
Menu
mniej niż minuta min

Przekazanie majątku – porady prawne notariuszy za darmo

Przekazanie majątku w rodzinie to bardzo istotna kwestia. I ciągle budząca wiele wątpliwości.  Często skutków raz dokonanej czynności nie da się już  odwrócić (zwłaszcza gdy otwarcie testamentu już nastąpi…)

Dlatego bardzo ważne jest, aby każdą decyzję związaną z przekazywaniem majątku w rodzinie dobrze przemyśleć.

Oprócz kwestii stricte prawnych pozostaje jeszcze aspekt podatkowy, o którym wiele osób nie pamięta. Dlatego prawnicy, którzy mają z tym do czynienia codziennie – czyli notariusze postanowili zorganizować, nie po raz już pierwszy zresztą, Dni Otwarte Notariatu. W tym roku będzie to sobota 30 listopada.

Przekazanie nieruchomości jeśli decydujemy się zrobić to “za życia”  (czy to sprzedaż nieruchomości czy darowizna czy w końcu umowa dożywocia) musi nastąpić w formie aktu notarialnego, więc notariusze wiedzą, co radzą.

Ale notariusze mają także doświadczenie w sporządzeniu testamentów – czyli w temacie przekazywania majątku na wypadek śmierci. O to również będzie można notariuszy w tym dniu zapytać. A o samym testamencie na pewno warto pomyśleć wcześniej i przekazanie majątku konkretnym osobom zaplanować, aby uniknąć w przyszłości niepotrzebnych nieporozumień rodzinnych. (tym bardziej, iż w obecnym stanie prawnym można w testamencie przekazywać konkretne rzeczy konkretnym osobom)

W tym dniu w 19 miastach w całej Polsce notariusze będą udzielać bezpłatnych porad prawnych dotyczących przekazywania majątku w rodzinie. Jeśli więc rozważasz kwestie przekazania majątku komuś z rodziny (szczególnie jeśli myślisz o napisaniu testamentu),  ale masz wątpliwości i chcesz się upewnić, czy przyjęta przez Ciebie koncepcja jest właściwa oraz z jakimi kosztami musisz się liczyć dokonując konkretnych czynności prawnych weź udział w Dniach Otwartych Notariatu i zapytaj profesjonalistę. 30 listopada masz szansę na bezpłatne porady. Sprawdź więc, gdzie w Twoim mieście będą one udzielane i nie wahaj się zapytać.

kasia-blog-spadkowy

Jestem adwokatem. Prowadzę kancelarię adwokacką we Wrocławiu. W swojej praktyce zajmuję się sprawami z zakresu prawa spadkowego. Doświadczeniem zdobytym w trakcie aplikacji adwokackiej oraz na salach sądowych dzielę się z Czytelnikami w ramach tego bloga.

Zobacz spis treści

Zajrzyj na mój drugi blog

razem-czy-osobno2

SZUKAJ

Tematy główne

Artykuły

ARCHIWUM WPISÓW

Archiwa

W czym mogę Ci pomóc?

    Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez adwokat Katarzyna Skowrońska w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

    Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się wiedzą bezpłatnie. Jeśli potrzebujesz indywidualnej pomocy prawnej, napisz do mnie. Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

    55 komentarzy

    1. Marta
      12 listopada 2013 @ 09:36

      Witam, mam pytanie donośnie art. 644. “Jeżeli złożono oświadczenie o przyjęciu spadku z dobrodziejstwem inwentarza, a inwentarz nie był przedtem sporządzony, sąd wyda postanowienie o sporządzeniu spisu inwentarza” KPC.
      W sprawie zostało złożone takie oświadczenie. Sąd wydał już postanowienie o stwierdzeniu nabycia spadku (dziedziczą 4 osoby).
      Czy potrzebny jest oddzielny wniosek o sporządzenie spisu inwentarza na podstawie art. 644, czy sąd powinien dokonać tego z urzędu?

      Pozdrawiam

      Reply

      • Izabela
        29 września 2016 @ 13:42

        Witam.
        Izabela 34lata.
        Zakupiłam wspólnie z mężem dom o pow. 120m2. Na “wykończenie” domu otrzymałam pieniądze od rodziców 150 tyś zł w formie darowizny – przelew bankowy , w tytule “darowizna dla córki”. Jak w przypadku rozwodu byłby dzielony dom – czy w stosunku 50:50 czy jakoś inaczej? Nadmieniam, że mój mąż jest posiadaczem mieszkania własnościowego (mieszkanie jest tylko na niego, ale na końcu spłacaliśmy je już razem razem). Nie mamy rozdzielności majątkowej. Będę bardzo wdzięczna za poradę
        Pozdrawiam

        Reply

    2. Henryk
      31 stycznia 2015 @ 22:27

      Dobry wieczor.Henryk 58 lat.
      Rodzice posiadaja dom parterowy na dzialce o powierzchni 1750 m².(wartosc ca.350tys) Mam tylko jedna siostre lat 41(rozwodka z synem 16 lat) obecnie mieszka w domu po rodzicach.siostra ma tylko czesciowa opieke nad synem.Siostrzeniec z swoim ojcem mieszka w innej miejscowosci.
      Ojciec zmarl w1985 roku nie zostawiajac testamentu
      19. 01. 2015 zmarla moja mama pozostawila testament .(testament u notariusza 07.2014).caly spadek zapisala wnukowi (mojemu siostrzencowi) a swoja corke wydzieczila z zachowku.Ostatnie dwa lata mama miala problemy z pamiecia i widziala rozne nierealne rzeczy.
      W testamencie nie ma zadnej wzmianki o mnie .
      Mam pytanie do prawnika czy mam prawo do zachowku i co to w moim przypadku znaczy ,czy mam jakies szanse uniewaznic testament (siostra sie zgadza) i co mi sie prawnie z spadku po rodzicach nalezy
      Pozdrawiam Henryk

      Reply

    3. magda
      5 lutego 2015 @ 11:48

      Dzień Dobry Mam na imię Magda mam 22 lata . 16.03.2012 zmarł mój wujek brat mamy dziś dostałam pismo o stwierdzeniu nabycia spadku po moim wujku który zostawił same długi wiedziałam że umarł i ze rodzina zrzekł się spadku w tym moja mama ale nie interesowałam się tym w ogóle bo myślałam że mnie to nie dotyczy. A teraz mam spłacać jego długi czy da się z tym coś zrobić?

      Reply

      • Katarzyna Skowrońska
        5 lutego 2015 @ 16:10

        Rozumiem, iż Pani mama jako siostra spadkodawcy spadek w terminie odrzuciła?
        Czy wśród spadkobierców są osoby małoletnie?
        Być może rozwiązaniem będzie sprawa z art. 1019kc- o uchylenie się od skutków prawnych oświadczenia, jednak trudno
        mi udzielić konkretnej porady nie znając szczegółów- w szczególności treści pism.
        Na pewno warto skonsultować się z prawnikiem “w realu”

        Reply

    4. Lena
      28 lutego 2015 @ 14:02

      Witam

      Mam pytanie. Rodzice dostali darowiznę domu na działce 22a za opiekę nad dziadkiem ok 11 lat temu. Z tym, że dom był zapisany tylko na dziadka
      a babcia umarła przed zapisaniem 3 lata wcześniej. Dziadek przepisując dom zabronił mówic swoim dzieciom o przepisaniu domu
      aby nie było awantur i rodzice dostali cały dom zaznaczając, że dziadek ma swój pokój,łazienke itd.. Po 5 latach rodzice darowali mi i mojemu mężowi 11 arów
      ze swojej 22arowej działki i wtedy rodzina dowiedziała się o zapisie domu.
      W każdym razie na połowie tej działki postawiłam dom i zaciągnełam kredyt hipoteczny. Teraz rodzina nas straszy, że odbiorą dom rodzicom oraz nam nasz dom
      wraz z moją działką, która została przepisana dla nas już przez rodziców. Czy ja wraz z mężem mogę czuć się zagrożona, że nagle stracimy działkę i nasz dom?

      Chciałam również zaznaczyć, iż jedna z córek dziadka wraz z dziećmi jest zameldowana od lat w domu rodziców. I domaga się pieniędzy.
      Czy ma do tego prawo skoro od lat tu nie mieszka oraz Czy można wymeldować osobę z dziećmi, która jest zameldowana a od lat a nie mieszka w domu?

      Pragnę zaznaczyć, iż dziadek wraz z babcią przepisał przed jej śmiercią wybranym wnukom i córką działki po 30a i 11a.
      Czy rodzina może domagać się zachowku? Co może nam zrobić w takiej sytuacji.

      Z góry dziękuje za informację

      Reply

      • Ela
        2 marca 2015 @ 12:20

        Darowizna rodzice-dziadek i rodzice-Pani była dokonana aktem notarialnym? Pani jest właścicielem całej działki, a działka obciążona służebnością na rzecz dziadka?
        Dlaczego rozróżnia Pani przepisanie domu od przepisania działki?
        Po czym “dziadek wraz z babcią przepisał przed jej śmiercią wybranym wnukom i córką działki po 30a i 11a”? Jakim cudem?
        Rodzice żyją? Dziadek żyje?
        Strasznie chaotyczny wpis.
        Ciotkę można wymeldować, poza tym to, że jest zameldowana o niczym nie świadczy.
        Zachowku można się domagać od żyjących spadkobierców po śmierci spadkodawcy. Tzn. Pani ciotki, wujkowie, mogliby się domagać od Pani rodziców lub od Pani, jeśli rodzice umarli przed dziadkiem.

        Reply

    5. Lena
      2 marca 2015 @ 13:42

      Darowizna dom z działką 22a rodzice-dziadek(akt notarialny darowizna oraz dożywotnia służebność osobista) i rodzice-ja z małżonkiem połowa działki z 22a (akt darowizna służebność gruntowa – droga na przejazd) była dokonana aktem notarialnym. Ja jestem właścicielem 11a z 22a, które były obciążona służebnością na rzecz dziadka.Dziadek zaznaczył w akcie notarialnym, że dom jest jego własnością mimo,iż wybudował go w trakcie trwania związku małżeńskiego.
      Poza tym dziadkowie 13 lat wcześniej za życia babci przepisali przed jej śmiercią wybranym wnukom i córką działki po 30a i 11a z ziemi, którą jeszcze posiadali(ok 1hektar).
      A rodzinie za mało i straszą sądem i żądają zachówku mimo, iż dziadek żyje i wpływają negatywnie na zdrowie mamy.
      Akt notarialny rodziców zawiera wycenę działki 60.000 tys , domu 40.000 oraz ustaloną kwotę za opiekę od 73 roku dziadka (730 rocznie – mineło już 10lat od zapisu). W takiej sytuacji jakiej kwoty może domagać się rodzina.
      Rodzice moi żyją i opiekują się dziadkiem.
      A ciocia jest zameldowana wraz z dziećmi od lat i nie chce się wymeldować, bo uważa, że będąc zameldowaną może coś zyskać, że niby tu mieszka i że ma prawo w każdej chwili się wprowadzić.

      Reply

    6. Ela
      2 marca 2015 @ 14:17

      Rozumiem, że działki zostały wydzielone geodezyjnie, nie ustanawiano służebności na udziale? Ponieważ taka czynność byłaby nieważna.
      Zapis w akcie że “dom jest własnością dziadka mimo iż wybudował go w trakcie trwania związku małżeńskiego” nie ma znaczenia, chyba że mamy do czynienia z surogacją, ale wtedy dom i tak dzieli los działki, więc albo zabudowana domem działka była przedmiotem majątku osobistego, albo nie. Dziadek mógł nadmienić, że nakłady poczynił z majątku osobistego ale to ma wymiar jedynie finansowy, a nie zmienia stosunków własnościowych. Ale nie widząc aktu ciężko powiedzieć, o co tak naprawdę chodziło.
      Rodzina tj. rodzeństwo Pani rodziców mogłaby się domagać zachowku po babci od Pani rodziców – o ile znaleźli się w gronie spadkobierców.
      Czy postępowanie spadkowe po babci zostało przeprowadzone?
      Ale darowizny uczynione na ich rzecz również podlegały zapewne zaliczeniu na schedę spadkową.
      Po uzyskanie konkretnych informacji odnośnie zachowku nalepiej udać się po poradę do adwokata – tu raczej nikt Pani nie udzieli informacji za darmo.

      Ciotkę proszę wymeldować administracyjnie – tu artykuł na ten temat – http://www.ekonomia.rp.pl/artykul/1181329.html?print=tak&p=0

      Reply

    7. Lena
      2 marca 2015 @ 15:25

      Dziękuje za artykuł. Natomiast jeśli chodzi o babcię to nikt nie wniósł sprawy do sądu po jej śmierci. W takim układzie po 10 latach czego może domagać się rodzina? Tylko zachówku po dziadku a ta część po babci przepadła i przechodzi na rodziców?

      Reply

    8. Ela
      2 marca 2015 @ 19:47

      Nikt nie może się domagać zachowku po dziadku, skoro on nadal żyje. Kwestia 10 lat przy darowiznach na rzecz najbliższych nie ma znaczenia – darowizny dokonane na rzecz osób będących spadkobiercami (w tym wypadku są nimi mąż babci i jej dzieci) podlegają doliczeniu do zachowku, choćby zostały poczynione dawniej niż na dziesięć lat przed otwarciem spadku (śmiercią babci). Rodzina powinna złożyć wniosek o stwierdzenie nabycia spadku po babci. Być może cała działka z domem to był faktycznie majątek osobisty dziadka. Jeśli zatem zostanie wykazane, że po babci nie został majątek, to nawet postanowienie określające udziały w spadku nic nie zmieni, bo ułamek z zera to nadal zero. Generalnie każdy z uprawnionych może domagać się w ramach pozwu o zachowek wartości 1/2 udziału, jakby by każdemu przypadał w drodze spadkobrania. Ale należy pamiętać, że roszczenia o zachowek przedawniają się z upływem 5 lat (tu od daty śmierci babci, oczywiście o ile bieg terminu przedawnienia nie został przerwany, ale chyba nie został, z tego co Pani pisze), więc Pani nie ma się czego obawiać. Po śmierci dziadka pozostałe żyjące dzieci, a jeśli któreś zmarło przed dziadkiem – ich dzieci czyli wnuki – będą się mogły domagać zapłaty zachowku od Pani rodziców.

      Reply

    9. Piotr
      4 marca 2015 @ 22:21

      Witam. Chciałbym napisać testament. Jedyna wartościowa rzeczą, która posiadam jest mieszkanie własnościowe. Mam tylko syna i córkę. Chciałbym aby mieszkanie w wypadku mojej śmierci było dla mojego syna, a córka ewentualnie aby dostała tylko 20% wartości mieszkania. Jak powinien wyglądać taki testament i jego treść? Z góry dziękuje za odpowiedz. Piotr.

      Reply

    10. Grzegorz
      16 kwietnia 2015 @ 16:32

      witam.mam na imnie Grzegorz.mam pytanie.10 lat temu zmarl mojej zony tata.zapisal mojej zonie swoja polowe majatku.druga polowa jest tesciowej.mnieszkamy razem w jednym domu.testamet zostal otwarty sadownie i wszyscy sie z tym zgogzili.ja niejestem zameldowany.lecz mnieszkam z zona i tesciowa..czy tesciowa ma prawo mnie wyrzucic z domu??gdy moja zona nato sie niezgadza,czy tesciowa ma prawo mnie wyrzucic???

      Reply

    11. Marta
      20 kwietnia 2015 @ 11:37

      Witam serdecznie, chciałabym uzyskać porady w pewnej sprawie: Ojciec mojej małoletniej córki zmarł my byliśmy bez ślubu w tak zwanym konkubinacie, zmarły nie pozostawił testamentu. Córka nabyła spadek na podstawie ustaw z dobrodziejstwem inwentarza w całości chce się dowiedzieć czy córce należy się zachowek po zmarłym ojcu. jeśli zmarły nie miał własnościowego mieszkania, mieszkaliśmy w mieszkaniu razem z bratem zmarłego a mieszanie było własnością ojca który przepisał mieszkanie na żyjącego brata zmarłego.chciała bym się dowiedzieć co córce się należy.rodzice zmarłego są po rozwodzie i obydwoje żyją. Bardzo proszę o pomoc

      Reply

    12. Piotr
      20 kwietnia 2015 @ 18:22

      Dostała spadek w całości to jaki zachowek?

      Reply

    13. kaska
      21 kwietnia 2015 @ 19:19

      Witam.
      Moja tesciowa nie zrobila podziału majatku zaraz po rowodziw z tesciem jedno mieszkanie podarowala szwagrowi. Tesciu 2 lata temu wyszedł ponownie za mąż z kobieta ktora ma juz pozenione córki jedna z nich jest panna.Tesc zmarl w listopadIe nagle w listopadzie tamtego roku kto wg. Prawa jest spadkobieraca??Dodam ze macocha grozi mi wywalebiem mnie z domu a tesc mieszkal i robil remonty jeszcze w czesniej jak byl.l w 1 malzenstwie a byl zameldowany i nic wiecej

      Reply

    14. kaska
      21 kwietnia 2015 @ 19:55

      Przepraszam nie mi tylko szwagrowi grozi ze go wywali z mieszkania gdzie obecnie mieszka od urodzenia a jego brat czyli moj maz widnieje jako spolwlasciciel a mueszkamy gdzie indziej ich matka tez a tesc po rozwodzie wprowadzik sie do 2 zony pozdrawiam

      Reply

    15. grzegorz
      3 maja 2015 @ 14:05

      Nasza mama zmarla w 2005r i nie przepisala swojego wlasnosciowego mieszkania nikomu ze swoich dzieci a jest nas dwoje. Ja co mieszkam od 10 lat w Angi i siostra w Polsce. Teraz siostra chcialaby przepisac mieskanie na nas oboje i siostra kontaktowala sie ze mna zeby zlozyc dokumenty u notariusza i przepisac mieszkanie na nas oboje. W zwiazku z tym mialem jechac do Polski aby zlozyc odpowiednie dokumenty u notariusza i przepisac mieszkanie mamy na nas oboje.Ale doszly mnie sluchy ze siostra zalozyla sprawe w sadzie aby przepisac mieszkanie tylko na siebie i je potem sprzedac .Twierdzi ze ma takie prawo bo opiekowala sie tym mieszkaniem przez 10 lat.Prosze o zdefiniowanie czy siostra ma takie prawo zeby przepisala mieszkanie tylko na siebie bez mojej zgodyala mieszkanie tylko na siebie bez mojej zgody

      Reply

    16. Krzysztof
      24 maja 2015 @ 21:49

      PostWysłany: 24/05/2015, 16:47 Temat postu: Co dalej! Odpowiedz z cytatem
      Witam.Chce sie dowiedziec jednej rzeczy.Kilkanascie lat temu mieszkalem wraz z moimi rodzicami i dwojka rodzenstwa w bloku.Siostra wyszla za maz i sie wypowradzila do meza.Po jakims czasie wrocila z rodzina ponownie do tego mieszkania a ja niestety musialem opuscic swoj pokoj i przeprowadzic sie do pokoju brata by oddac im swoj.Po jakims czasie wyprowadzilismy sie wraz z rodzicami i bratem do domu po dziadkach dodam jeszcze tylko ze na podworku znajduja sie dwa domy ,w jednym z nich mieszkali dziadkowie a w drugim ja z bratem i rodzicami,A rodzice zostawili mieszkanie mojej siostrze i jej rodzinie( nie wiem jak bylo zalatwione z tym mieszkaniem)Ja z tego mieszkania nie dostalem nic.Po przeprowadzeniu sie do domu mieszkalismy jakis czas w jednym domu do czasu az dziadkowie zmarli,Rodzice przeprowadzili sie do domu po dziadkach a duzy zostal pusty( formalnie juz bylo wszystko przepisane na mojego ojca) rodzice po smierci dziadkow przepisali polowe dzialki na mojego brata oraz pomogli mu postawic dom.Działka wynosila okolo 1600m2.Mi natomiast caly czas powtarzali ze druga polowa dzialki i domy ktore sie na niej znajduje bedzie przepisane na mnie,ale niestety tak nie jest,Rodzice zaproponawali mi abym z moja rodzina przeprowadzil sie do tego domu i tak wiec zrobilem.Zaczelismy z zoną remontowac dom ale niestety moj ojciec powiedzial ze nie chcą bysmy jednak tutaj mieszkali i ze oni narazie nie przepisza tego na mnie.I tak do dnia dzisiejszego mieszkamy w bloku.Dlatego pozwolilem sobie na napisanie i o porade co moge w takiej sytuacji zrobic,Czego sie moge domagac .Przypomne tylko ze rodzenstwo dostalo od rodzicow ja niestety nie.Czy nalezy mi sie jakas splata od rodzenstwa? i czy moge cos zalatwic za zycia rodzicow?Bardzo prosze o pomoc.Pozdrawiam

      Reply

    17. artur
      28 lipca 2015 @ 14:34

      Witam chciałbym się dowiedzieć dokładniej jakie opłaty mnie czekają podczas przepisywania na mnie przez moja ciocię(siostra rodzona mojej mamy, moja chrzestna)mieszkania własnościowego podlegającego wspólnocie mieszkaniowej o pow. 50 m2(nie znam dokładnej wyceny, ale mieszkania sąsiadów są wyceniane między 100 a 120 tyś.).Nie wiem czy lepsza jest darowizna czy spadek i jak to lepiej okiem fachowca wygląda, chodzi mi o przybliżone koszty. Z góry dziękuje za odpowiedź i pozdrawiam

      Reply

    18. Barbara
      31 lipca 2015 @ 14:08

      Witam serdecznie. Mam pewien problem ponieważ ponad 3 lata temu zmarł brat mojej mamy. Brat był kawalerem oraz nie miał dzieci. Mama jest w złym stanie zdrowia i posiada grupę inwalidzką. nie pojawiła sie na sprawie odnosnie dziedziczenia spadku oraz go nie odrzuciła, a z tego co wiem miała na to 6 miesięcy. 2 tygodnie przed śmiercią, brat mojej mamy, alkoholik dodam jeszcze, że utrzymujący się z renty alkoholowej, zaciągnął kredyt w wysokosci 6 tys złotych! Nie wiem jakim prawem bank udzielił mu takiej pożyczki na okres 2 lat, skoro renta przysługiwała mu tylko na rok! Kilka dni temu przyszło nam pisamo z banku o wezwanie do zapłaty.Dodam, że mama pracuje na umowe zlecenie i jej wynagrodzenie wynosi 1100 zł, z czego opłaty za mieszkanie, prąd itd około 600 zł, co na życie zostaje zaledwie 500 zł. Co mam w tej sytuacji zrobic? bardzo prosze o pomoc poniewaz mama jest w złym stanie psychincznym, na granicy załamania. Bradzo prosze o odpowiedz. Czy moge udowodnic bankowi ze mama nie jest w stanie splacic tego kredytu i że to oni żle zrobili, udzielając kredytu osobie bez zdolności kredytowej?

      Reply

    19. PAULINA
      4 sierpnia 2015 @ 13:34

      MOI RODZICE ROZWIEDLI SIE JAK JESZCZE BYŁAM DZIECKIEM BYŁO NAS DWIE JA ZOSTAŁAM Z MATKA A SIOSTRA Z OJCEM OJCIEC JUZ NIE ŻYJE SIOSTRA SPRZEDALA MIESZKANIE PO OJCU CZY W TAKIEJ SYTUACJI COS MI SIE NALEZY ZE SPRZEDAZY

      Reply

    20. Mariusz
      17 października 2015 @ 14:11

      Witam.
      Moja sprawa wyglada nastepujaco. Zakupilem z dziewczyna rok temu mieszkanie poprzez kredyt, Mieszkanie nie bylo nowe (rynek wtorny) Jak latwo sie domyslic nie jestesmy juz razem ale zadne z nas nie chce oposcic tego mieszkania, przedstawiam mojej dziewczynie konkretne plany dzialania wobec tego mieszkania ale nic jej nie odpowiada. Natomiast ze swojej strony nie przestawia zadnej inicjatywy co do tego zeby rozwiazac jakas te sprawe. Teraz moje pytanie brzmi nastepujaco: Gdzie mam sie skierowac lub jakie papiery przygotowac lub wyslac mojej dziewczynie zeby byla zmuszona do podjecia konkretnych decyzj w tej sprawie. Na koniec tylko dodam ze mimo iz wzielismy redyt na pol to i tak calosc pobieraja z mojego konta bankowego i wszystkie rachunki za zapisane na moje nazwisko, moja dziewczyna nawet nie jest zameldowana w tym mieszkaniu. Prosze o pomoc.

      Reply

    21. Ola
      18 października 2015 @ 14:46

      Witam!
      Mam pytanie w kwestii spadkowej.
      W 2009 moja babcia napisała testament u notariusza w kancelari Notarialnej. W testamencie zmarła już babcia oświadczyła, że do całości spadku powołuje mnie ( wnuczkę).
      Wcześniej zmarł dziadek i cały dom ( spadek) został podzielony na babcie ( która przepisała mi dom) i na 2córki.
      Z tego co się orientuje muszę spłacić części po dziadku. Jedna z córek zrzeka się części po dziadku druga na pewno pieniądze będzie chciała.
      Jak to zorganizować, najlepiej w jakim terminie ( słyszałam że do pół roku), jaki jest koszt usług notariusza czy raczej trzeba przez sąd?
      Ile mniej więcej muszę cioci pieniędzy przekazać.
      Trochę danych działka zabudowana o 0,03,18ha, dom z 1959roku, odremontowany w całości z moich wkładów.
      Pozdrawiam Ola

      Reply

    22. Denis
      5 listopada 2015 @ 20:08

      Witam. Od zawsze mieszkam wraz z mężem i trójką dzieci w domu mamy, opiekuję się nią ( od kilku lat jest chora na alzhaimera i ma stwierdzoną częściową niepełnosprawność z tego powodu). Dodatkowo mam szześcioro sióstr oraz jestem w trakcie załatwiania mamie ubezwłasnowolnienia ponieważ nie jest w stanie podejmować już podstawowych decyzji. Właścicielami mieszkania byli tata i mama ale po śmierci taty mama ma swoje 50% mieszkania plus odpowiednią część taty podzieloną na nią i siedmioro córek. Jakie są moje szanse na całkowite otrzymanie mieszkania po śmierci mamy lub czy będę miała jakieś korzyści przy jego podziale ze względu na to że się mamą opiekuję. Jeszcze jedno to czy jeśli mama przepisze swoją część mieszkania a reszta będzie podzielona na mnie i sześcioro sióstr to jaki procent to będzie i ponownie czy będę miała przywileje z powodu opieki nad mamą. Dziękuję.

      Reply

    23. Piotr
      19 stycznia 2016 @ 02:47

      Witam. Od zawsze mieszkam z zona i 2 dzieci w domu rodzicow. Ojciec umarl nie zistawiajac testamentu wiec dom jest podzielony polowa na mame i reszta na mnie dzieci i na moja siostrę i jej dzieci. Dom remontowany byl za nasze ciężko zarobione pieniądze. Chcieliśmy dom przepisac na mnie a siostra nie chce sie odpisać. Co robić? Nie ma mowy o porozumieniu. Nie chcemy splacaj jej części ponieważ nie mamy z czego a domu tez nie chcemy sprzedawac.

      Reply

    24. Krzyś
      25 stycznia 2016 @ 21:56

      Witam

      Szukam informacji na temat praw do spadku po nieżyjącym kuzynie, który nie spisał testamentu. Moja matka i ojciec kuzyna byli rodzeństwem. Wszyscy już nie żyją. Kilkanaście lat temu zmarł mój kuzyn, który był kawalerem nie pozostawiając po sobie dzieci. Miał siostrę, która też była bezdzietna i również od kilku lat nie żyje i która to, kilka lat po śmierci kuzyna mieszkała na tej nieruchomości i opłacała podatki. Będąc wdową przygarnęła i zameldowała na tej posiadłości męża brata syna. Po śmierci kuzynki ów człowiek roztrwonił prawie cały majątek, a moje pytanie brzmi czy ja jako jedyny kuzyn mogę dziedziczyć po nim majątek i jak dochodzić swoich praw by odzyskać należący do przodków majątek. Co w takiej sytuacji można zrobić? Czy mam szanse na otrzymanie praw do majątku drogą sądową? Proszę o pomoc prawną w tej sprawie.

      Z góry dziękuje i pozdrawiam

      Reply

    25. Bogumiła
      6 marca 2016 @ 22:20

      Witam,
      Proszę o pomoc prawną w niżej przedstawionej sprawie :
      mój Tato zmarł 8 lat temu,po Jego śmierci została przeprowadzona sprawa spadkowa.Spadek został podzielony między Mama,Siostrą i mną po 1/3 dla każdej.W listopadzie 2015 zmarła Mama ktora zostawiła testament z wolą przekazania swojej części wnukowi/synowi mojej Siostry.Z tego co mi wiadomo od Syna mojej Siostry i Niej samej że nastąpi zrzeczenie sie tej części spadku po Mamie na rzecz Siostry.Czy to zrzeczenie ma odbyć się podczas sądowej sprawy spadkowej z otwarciem testamentu czy podczas wizytu u Notariusza??? Czy wizyta u Notariusza jest konieczna aby całą masę spadkową podzielić miedzy mną a Siostrą?? Aby było sprawiedliwie obie uzgodnilysmy że ja wejde w posiadanie dzialki rekraacyjnej a Siostra odziedziczy dom po Rodzicach.
      Dziękuję i pozdrawiam Bogumila

      Reply

    26. Darek
      11 marca 2016 @ 09:46

      Witam.
      Dostałem darowiznę od rodziców w akcie notarialnym pisze – działkę i nieruchomość w stanie surowym – dom 60 m2. W rzeczywistością dom w stanie surowym jest 170 m2. Chciałbym go sprzedać czy jest jakiś problem, że w akcie notarialnym jest tak napisane?

      Reply

    27. marek
      16 maja 2016 @ 14:32

      Witam,mam pytanie.moi rodzice maja dom jednorodzinny od 30 lat dom nie zostal odebrany i chce go przepisac teraz na siebie.obok jest dom dziadkow tak zany blizniak mamy jeden wspolny numer i dziadek jest wspolwlascicielem domu.chcialbym sie mniej wiecej dowiedziec ile by kosztowal przepis domu rodzicow na mnie i nadanie numeru

      Reply

    28. Magdalena
      27 czerwca 2016 @ 20:01

      Mam bardzo powazny problem i zuupelnie nie wiem jak sie do tego zabrac Jestem juz klebkiem nerwow i sprawa wydaje mi sie nie do przeskoczenia Od ponad roku opiekuje sie bardzo chora mama u siebie w domu Mama posiada wszystkie choroby swiata (jest po wylewie ma zlamany kregoslup padaczka cukrzyca itd) ale najgorsze jest w tym wszystkim ze nie jest w ogole kontaktowa (zaawansowana demencja)nie bardzo wie co sie do niej mowi nie potrafi sie podpisac,Mialam siostre ktora zupelnie nie miala z nami zadnego kontaktu od ponad 25 lat ,nigdy nie opiekowala sie mama ( alkoholiczka)Miesiac temu znalezli moja siostre martwa w mieszkaniu ktore bylo jej wlasnoscia siostra byla sama jej maz zmarl a nie mieli dzieci Zgodnie z prawem dziedziczy mama i ja .Wiem ze mozna przyjac spadek na sprawie z calym dobrodziejstwem zeby nie odpowiadac za dlugi..to byloby jakies zabezpieczenie bo moze sie okazac ze siostra miala jakies dlugi.Tylko co ja mam teraz zrobic wyjazd mamy do Swinoujscia bo tam mieszkala siostra w ogole nie wchodzi w gre ze wzgedow zdrowotnych,rozmawialam z notariuszami kilkoma skoro mama jest nieswiadoma nie ma opcji zeby spisac akt notarialny przekazujacy mi pelnomocnictwo czy spisac oswiadczenie woli mamy zrzekajacy sie na mnie jej czesc spadku Pomijam juz fakt ze siostra mogla miec jakies dlugi..ale tez z drugiej strony mysle ze moglabym zaryzykowac i przyjac spadek z dobrodziejstwem moze zwrociloby mi sie koszty pogrzebu ogromne koszty odkarzania i i dezynfekcji mieszkania oprozniania go ze wszystkiego..Blagam prosze mi podpowiedziec co ja mam zrobic z ta mama (mama jeszcze nie wie o smieci corki) zreszta nawet gdyby nie wiem czy by pojela Ale jak trzeba bedzie poinformuje ja o tym.Do kogo ja mam sie udac jakie dokumenty przygotowac zeby to ruszyc z miejsca Czas leci nieublagalnie a czuje sie bezsilna Czy gdyby gdyby w jakis tam sposob mama sie zrzekla choc to wydaje mi sie nieprawdopodobne bo zaden notariusz nie wezmie na siebie odpowiedzialnosci to czy skoro mama sie zrzeka ten spadek przechodzi na moje dzieci i to one tez beda musialy sie ciagac po sadach Ktos mi tam podpowiedzial zeby ubezwalnowolic mame ale wiem ze tu tez trzeba spraw sadowych oswiadczen jakis psychiatrow lekarzy sadowych czasu i ogromnych kosztow ktore i tak co chwile ponosze W przyszlym tygodniu planuje podjechac do Swinoujscia (400km) i pozamykac pare spraw typu telefony kablowka spoldzienia mieszkaniowa czynsze Blagam niech mi ktos pomoze i podpowie jak ruszyc z miejsca bo jestem zalamana Jak to najlatwiej zorganizowac i co zrobic Bede wdzieczna za jakas podpowiedz chocby najmniejsza na maila

      Reply

      • Katarzyna Skowrońska
        20 lipca 2016 @ 16:22

        Sytuacja jest faktycznie bardzo skomplikowana,obecnie- jeśli chodzi o spadki otwarte po 18.10.2015 r.
        zasadą jest przyjmowanie spadku z dobrodziejstwem inwentarza.W sprawie o stwierdzenie nabycia spadku potrzebny będzie odpis aktu zgonu
        spadkodawcy oraz odpisy potwierdzjące pokrewieństwo spadkobierców ze spadkodawcą.
        Sugerowałabym kontakt z prawnikiem w miejscu zamieszkania
        – w większych miejscowościach jest możliwość uzyskania bezpłatnej porady.

        Reply

        • Magdalena
          20 lipca 2016 @ 17:13

          Dziekuje bardzo za odpowiedz pisałam tak dawno ze już nawet nie spodziewałam się odpowiedzi..MOja sprawa skomplikowla się jeszcze bardziej kontaktowałam się z notariuszami (dwoma) z prawnukiem i wszyscy rozkladaja rece..ze jest ciężko ale to to ja akurat wiem Dwa miesiące temu jakby tego wszystkiego było mało zmarla moja siostra wSwinoujciu Od dwóch mi3esiecy walcze z porządkowaniem bałaganu który po soebie zostawila (opróżnianie mieszkania bo zwloki lezaly tam dwa miesiące , dlugi zamykanie wszelkich mediów itd. Najgorsze jest to ze moja mama jest z demencja starcza dwa razy podchodziłam do notariusza żeby mama zrzekla się części spadku na moja rzecz żeby latwiej było mi to wszystko zalatwiac Nie udało się wiec co mam teraz robic Prawnik subtelnie mi podpowiedział ze sa dwa wyjścia alebo czekac az mama…. albo ubezwlasnowiolnic ale to tez nie takie proste bo mama ze złamanym kręgosłupem demencja nie nadaje się na żadne transporty a wiem ze ubezwalsnowolnienie to tez sprawa która ciagnie się miesiącami (moja znajoma już walczy poltora roku) a ja bym chciała pozamykać to wszystko nie wciagajac w to mamy sprzedać mieszkanie posplacac dlugi i raz na zawsze zapomnieć o tym koszmarze Blagam proszę mi podpowiedzieć co mam robic ?? sutuacja wydaje się beznadziejna tzn ze co mam czekac na smierc mamy??POzdrawiam zrospaczona MW

          Reply

    29. Robert
      8 sierpnia 2016 @ 23:37

      Witam Po ślubie z żona dostalismy w spadku ziemię i dom.Po kilku latach zostałem zmuszony do zawarcia intercyzy gdyz poreczyłem kredyt koledze a ten nie był w stanie go spłacać i groziło nam że komornik zabierze nam ziemie.Jednak to tego nie doszło.Calosc ziemi przepisana zostala na zone .Po czterech latach od tego momentu rozwiedlismy sie.Czy w tej sytuacji gdy rodzice przepisali na nas ziemie jeszcze przed podpisaniem rozdzielnosci moge ubiegac sie o podzial tej ziemi.Zona nie chce dobrowolnie podzielic majatek.

      Reply

    30. rozalia
      21 sierpnia 2016 @ 19:58

      Witam ,cy mogły mi kto pomóc i dac prosta odpowiedz .
      W tym roku zmarła moja babcia a dziadek duzo wczesniej . Moj tato zmarł 3 lata wczesniej . Po babci został dom z ogrodem . Złozylam wiec do sondu podanie o nabycie spadku po babci bowiem nie był spożądzony tetament . Moj tato był adoptowany przez dziadka i babcie. Niestety na rozprawie pojawily sie dokumenty mówiace ze 40 lat temu moj tato pokucił sie z rodzicami adopcyjnymi i i oni złozyli w sadzie sprawe odposobienia .na ktorej sad sie na to zgodzil ale nie zgodzil sie na zmiane nazwiska . Nikt o tym nie wiedział zwłaszcza ze tato jezdzil do babci pomagał ja tez spedzałam u nich wakacje i nigdy nie było mowy o cyms takim ze to nie sa juz moim dziadkiem i babcią . Jak to sie ma teraz do wniosku o nabycie spadku ? czy on bedzie mi sie nadal nalezał ? czy przejdzie na rzecz panstwa? bardzo zalezy mi na prostej odpowiedzi bo nie wiem czy mam dalej placic za prad gas itp ktore teraz ponosze oraz czy w takim przypadku gdy tylko ja zlozylam sprawe o nabycie spadku moge wchodzic na posesje do domu . Chodzi mi czy poki nie odbedzie sie 2 rozprawa moge tam sprzatac ,wietrzyc zajmowac sie ogrodem itp bo rozprawa odbedzie sie za pare miesiecy a mam sprzeczne informacje jedni mowia ze moge wchodzic a inni ze przed koncem rozprawy nie
      Prosze o pomoc . Rozalia

      Reply

    31. syl
      28 sierpnia 2016 @ 11:45

      Witam ! Nasz dom rodzinny przypisany jest na tatę i zmarła mamę! Chciałabym aby tata przepisał dom na mnie Z obawy przed tym ,że tata drugi raz się ożeni i moge zostać z niczym ! Co musze zrobić?Jakie krok podjąć !

      Reply

    32. Dawid
      23 listopada 2016 @ 10:45

      Witam moj dom nalezal kiedys do pradziadkow gdzie pradziadek przepisal swoja czesc na moja mame 1975rok rok natomiast prababcia nie zrobila nic (Mieli 5 dzieci w tym moja babcia) jak rozumiem 50% domu nalezy do mamy natomiast reszta do 5 dzieci (ktorzy wogole sie niczym nie interesuja) jak mozna najtanszym kosztem rozwiazac taka sytuacje? Czy jesli kazda z tych 5 osob zrzeknie sie u np. Notariusza na kozysc mojej mamy to wystarczy? czy te dokumenty od Notariusza beda na ewentualnej sprawie spadkowej prawomocne? czy mozna sie od tego odwolac pozniej na sprawie? a gdy zrzeknia sie przykladowo 3 osoby a 2 nie to czy ich Notarialane zrzeczenie bedzie dalej aktualne na sprawie czy juz nie?

      Reply

    33. MS
      11 stycznia 2017 @ 12:55

      Witam,
      Proszę o poradę. Mój ojciec zmarł.Rodzice są już dawno po rozwodzie. W postanowieniu sadu, po rozprawie o podział majatku, ojciec miał w ciagu roku tj od 5.2016 do 5.2017 spłacic mamę na kwote 150tys zl. Niestety zmarl a ja otrzymalam w spadku mieszkanie. Ojciec posiadał również drugie mieszkanie nie wchodzące do majatku wspolnego ktore rowniez przypadło dla mnie. Chcę oddać w formie darowizny to drugie mieszkanie mamie ktore jest wlasnie warte 150tys. A pozniej anulowac dług. Jak to mozna zrobić żeby uniknac placenia bezsensownego podatku, darowizna za dług? Czy moj pomysł ma sens?

      Reply

    34. Alicja
      14 stycznia 2017 @ 21:46

      Witam, czy jeśli przekaże 1/6 udziały mojego mieszkania dla siostry, to czy po jej śmierci jej mąż i dzieci odziedziczą 1/6 ? czy kazde odziedziczy jakiś procent z tego 1,6 ?

      Reply

    35. lili
      9 kwietnia 2017 @ 18:23

      Witam
      Mam pytanie. Otóż mój wujek brat taty bezdzietny kawaler obiecał mi swój dom mam świadków na to gdyż mówił to każdemu od dłuższego czasu. Miesiąc przed śmiercią powiedział mi że sporządził testamet w którym zapisał połowę domu mi a połowę mojej nieletniej córce. Niestety po śmierci wujka klucze do domu zabrał jego brat (było ich czworo) i teraz niechce mnie wpuścić do domu abym testamet poszukała, mam przypuszczenia że on ten testamet zniszczył gdyż wszystko wujek zapisał na mnie i córkę. Co mogę w takiej sytuacji zrobić?? Czytałam że mogę dochodzić swoich praw przed sądem tylko jak??? Proszę o radę 🙁

      Reply

    36. Ewa
      16 lutego 2018 @ 19:26

      Witam, czy jeśli rodzice przepisali mi ziemię z zabudowaniami kiedy byłam panienką to czy przy przepisywaniu ziemi na dzieci musi być obecny mój mąż?

      Reply

    37. Beata
      20 kwietnia 2018 @ 15:55

      Witam. Poproszę o poradę w następującej sprawie: Po śmierci mamy zostało mieszkanie, które w spadku oddziedziczyłam wraz z dwiema siostrami. Ponieważ jedna z sióstr chciałaby to mieszkanie, zaproponowała, że nas spłaci, tylko mamy się tego mieszkania zrzec. Mamy termin wyznaczony w Sądzie, ale do tego czasu siostra powiedziała, że nie ma z czego nas spłacić i czeka na kredyt, więc spłaci nas później. Ponieważ nie jesteśmy pewne, że tak się stanie, mam pytanie, czy można przesunąć termin w Sądzie do momentu spłaty, czy istnieje jakieś inne wyjście? Dziękuję.

      Reply

    38. joanna
      13 lipca 2018 @ 18:50

      Czy ojciec może przepisać ziemię na syna, którą kupił pół roku temu? Czy wymagana jest zgoda sądu?

      Reply

    39. Ela
      9 października 2018 @ 11:08

      Witam serdecznie pisze z taka otoz sprawa siostra w 2007 roku wyszla za maz tata zrobil siostrze i jej mężowi pozniej wyszla taka sprawa ze on ja bil rozwiedli sie i ona z mama zlozyly wniosek do sadu o odzyskanie darowiny. W tym roku w koncu sie udalo ale 10ar przeszlo na siostre ktora miala slub a drugie 10ar na siostre ktora skonczy 18 lat w grudniu i wtedy zostanie wpisane do ksiag wieczystych. Obie siostry chca przepisac swoje czesci na mnie czyli ich siotre . I zapytanie jest nastepujace ile trzeba czekac zeby moc przepisac dzialke teraz na mnie czy jest powiedziane ze trzeba czekac 5 lat ? Z gory dziekuje za pomoc .

      Reply

    40. Piotr
      30 października 2018 @ 21:03

      Witam mój brat ma kredyt hipoteczny 200 tys . Dwa lata temu odpisał mi połowę nieruchomości notarialnie kredyt wynosi 1500 zł miesięcznie ustaliliśmy że spłacamy na połowę i okazało się ze osiem miesięcy już nie płaci swojej połowy i ja niestety spłacam jego połowę Co mam robić bardzo proszę o poradę Dodam że nie mogę się z nim w żaden sposób dogadać

      Reply

    41. Oszukany
      31 października 2018 @ 22:03

      Byłem w Anglii bez mojej zgody mama odpisala moją część na siostrę wyjeżdżając dałem mamie u notariusza pozwolenie czy jakoś tak wróciłem i nie mam nic jak walczyć o swoje co robić

      Reply

    42. Marcin
      1 stycznia 2020 @ 19:15

      W 2006 roku zakupiliśmy część domu wraz z posesją . W 1/2 jesteśmy współwłaścicielami. Po 13 latach poprzednia właścicielka przekazała oświadczeniem huśtawkę współwłaścicielom, pomimo tego,że w chwili sprzedaży
      przekazała,że jest ona do wspólnego użytkowania. Przez ten okres cały ciężar konserwacji i utrzymania spoczywał na nas. Czy jest to zgodne z prawem.

      Reply

    43. Dominika
      26 marca 2020 @ 13:59

      dzień dobry,
      mieszkamy z mężem z rodzicami. Dom piętrowy, rodzice mieszkają na dole , my natomiast na górze. Każdy ma odrębne wejście odrębne schody które są na podwórku. Nic nas nie łączy poza wspólnym garażem. Jakich formalności prawnych powinniśmy dopełnić aby wszystko było tak jak być powinno? Sporządzenie aktu notarialnego, nowa księga wieczysta i wyodrębnienie jako dwóch budynków mieszkalnych ? Dodam że na etapie budowy schodów zgłoszono jedynie projekt schodów oraz dobudowę jednego korytarza tzw klatki schodowej.

      Reply

    44. Aniela
      14 września 2020 @ 10:02

      Moja mama zmarła w maju 2019 pozostawiając testament odręcznie napisany i podpisany przez 4 świadków i w testamencie zapisała mi wszystko czyli dom i kawałek ziemi. Mam dwie siostry, jedna nie chce nic , zgadza się z mamy decyzją natomiast druga siostra mieszka w jednym z pokoi tego domu co mama mi zapisała, nie jest też zameldowana w tym domu , ja natomiast tak i problem jest taki , że ona zgodzi się z mamy decyzją ale ma mieszkać w tym pokoju, który dotychczas zajmuje, i korzystć oczywiście z kuchni, łazienki do końca swoich dni. Ja nie mam nic przeciwko temu ale ona jest ALKOHOLICZKĄ i jak mam ten problem rozwiązać a pieniędzy nie mam, żeby ją spłacić albo jak mam ją zmusić na leczenie ewentualnie czy jest inne wyjscie bezkonfliktowego dojścia do porozumienia? Czy wogóle należy jej się zachowek i jakie ma prawa ?Sprawa w Sądzie była wyznaczona na mininy czerwiec ale z powodu Koronawirus została przesunięta na 2grudzień 2020. Byłabym wdzięczna za pomoc.

      Reply

    45. Sylwia
      20 września 2020 @ 12:09

      Witam. Jestem osobą niepelnosprawna ruchowo. Mieszkam z rodzicami w domu jednorodzinnym na gospodarstwie. Rodzice przechodząc już na rentę, przepisali po połowie gospodarstwo w raz z polem na dwóch moich braci. Dom na jednego brata. Mnie wogóle nie uwzględnili w tym podziale i nie zabezpieczyli. Czego mogę się domagać w takiej sytuacji?

      Reply

      • Katarzyna Skowrońska
        5 października 2020 @ 14:36

        Jaka dokładnie czynność prawna miała miejsce? czy była to darowizna? Na pewno warto przeanalizować odpis księgi wieczystej nieruchomości.
        Możliwe, iż w przyszłości pozostanie jedynie domaganie się zachowku.

        Reply

    46. Sylwia
      1 listopada 2020 @ 12:09

      Tak. To było w formie darowizny. Z bratem, któremu rodzice przekazali dom, wcześniej ustaliliśmy, że chcemy go na pół. Rodzice jednak tego faktu nie uwzględnili. Parę dni temu podpisaliśmy z bratem u notariusza nową umowę, gdzie brat przekazał mi w formie darowizny połowę domu. Czy to była słuszna decyzja i w jakimś stopniu stanowi zabezpieczenie dla mnie?

      Reply

    47. Sylwia
      10 stycznia 2021 @ 19:44

      Witam mój ojciec od 60 lat mjeszka w domu , który się znajduje na działce jego rodziców .Po śmierci matka jego wszystko przepisała na siostrę ojca jednocześnie go wydziedziczając . Siostra kilka lat mówiła bratu ze mu odpisze tem kawałek na którym stoi dom , jednak ostatnio się rozmyśliła i stwierdziła ze sprzeda to wszystko razem z lokatorami czyli (moimi rodzicami ) . Czy ma do tego prawo ? Czy może starszych ludzi od tak z tamtąd wypędzić ?

      Reply

      • Katarzyna Skowrońska
        11 stycznia 2021 @ 19:07

        Sytuacja faktycznie nie jest łatwa. Kto jest właścicielem nieruchomości zgodnie z treścią księgi wieczystej? Czy nieruchomość była
        wcześniej majątkiem wspólnym rodziców? Może są osoby uprawnione do zachowku? Na pewno sugerowałabym kontakt z prawnikiem w miejscu zamieszkania.

        Reply

    48. Wanda
      8 lipca 2023 @ 23:23

      Witam !
      Mam pytanie Mój wujek ma jedno dziecko, syna, który mieszka w Angli ponad 40 lat.
      Nie założył rodziny jest samotny ale do Polski wrócić nie chce. Mój kuzyn ma w Polsce nieruchomość i chce przekazać ją w darowiźnie swojemu ojcu. Problem polega na tym ,że kuzyn nie ma dokumentów ponieważ został kiedyś okradziony i nie chce ich wyrabiać .Czy jest jakaś możliwość przekazania wujowi jego nieruchomości. Czy syn mógłby spisać oświadczenie woli bez swoich dokumentów , wpisując swoje imię i nazwisko, datę urodzenia i adres poświadczając to własnoręcznym podpisem oraz dane świadków i ich podpisy potwierdzające jego wolę.
      Czy jeszcze inaczej mogłoby to być załatwione. Uprzejmie proszę o poradę.
      Wanda

      Reply

    Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *