Skip to content
Menu
mniej niż minuta min

Odziedziczyłem długi…

Jako uważny czytelnik bloga wiesz już, długi po spadkodawcy także się dziedziczy. Pamiętasz pewnie, iż – aby uniknąć  konieczności spłacania tych długów – należy spadek odrzucić albo jeśli spadkodawca pozostawił także majątek – przyjąć spadek z dobrodziejstwem inwentarza.

Ale nie wszyscy o tym wiedzą lub też pamiętają. Ponadto składając oświadczenie o przyjęciu spadku z dobrodziejstwem inwentarza lub o odrzuceniu spadku trzeba zachować termin 6 miesięcy od daty dowiedzenia się o swoim powołaniu do spadku.

I później prawnicy często są świadkami niemałych dramatów, kiedy taki spadkobierca zgłosi się do kancelarii z pismem od firmy windykacyjnej czy komornika. I często już faktycznie nic się nie da zrobić. (oprócz powiedzenia, że przecież można było… a teraz to zostaje jedynie negocjowanie z wierzycielami…)

Niestety, nie bez przyczyny mówi się, iż nieznajomość prawa szkodzi.

Ale to dla spadkobiercy, który znalazł się w takim położeniu już niewielkie pocieszenie.

Każdy prawnik mający do czynienia z prawem spadkowym wie, jak różne bywają sytuacje.

Czasem ktoś naprawdę próbował zorientować się w sytuacji majątkowej spadkodawcy.  

I świadomie przyjmując spadek nie wiedząc, że były długi.

Pewnie sam słyszałeś nieraz przejmujące historie o tym, jak zwłaszcza starsi ludzie pozaciągali pożyczki, nikomu o tym nie mówiąc i co z tego wynikło potem dla spadkobierców.

Czyli mi w tym wpisie chodzi tu o sytuacje, w których spadkobierca składając oświadczenie działał pod wpływem błędu, a  gdyby nie ten “błąd”, to postąpiłby inaczej.

Prawo spadkowe daje jeszcze w takiej sytuacji  spadkobiercom pewną możliwość działania na drodze prawnej.

Chodzi tu o art. 1019 kodeksu cywilnego. I możliwość uchylenia się przez spadkobiercę od skutków prawnych złożonego oświadczenia o przyjęciu lub odrzuceniu spadku.

Uchylenie od skutków prawnych oświadczenia musi  nastąpić przed sądem.

Nie licz jednak, że sąd przychyli się do Twojego wniosku, jeśli napiszesz tylko, że nie znałeś przepisów, albo że czas tak szybko leci i nie wiesz kiedy minęło te sześć miesięcy.

Uprzedzając dalsze prawdopodobne pytania:

  1. Tak, wnosząc taką sprawę do sądu musisz liczyć się z koniecznością udowodnienia swoich twierdzeń.
  2. Nikt nie wie, ile taka sprawa może potrwać w sądzie.
  3. Nikt nie wie też, jak ta sprawa w konkretnym przypadku się zakończy.

Pomimo powyższego czasem wniesienie takiej sprawy to naprawdę dobry pomysł. Każda sytuacja jest jednak inna. Dlatego  warto poradzić się prawnika, jeśli nie zrobiłeś tego wcześniej.

Temat jest bardzo obszerny (samo pojęcie błędu, którym posługuje się przepis to temat na kilka wpisów). Będzie więc jeszcze o tym uchyleniu się od skutków prawnych oświadczenia spadkowego wielokrotnie mowa. Dziś tylko pierwszy z tych wpisów, aby wprowadzić Cię w temat.

kasia-blog-spadkowy

Jestem adwokatem. Prowadzę kancelarię adwokacką we Wrocławiu. W swojej praktyce zajmuję się sprawami z zakresu prawa spadkowego. Doświadczeniem zdobytym w trakcie aplikacji adwokackiej oraz na salach sądowych dzielę się z Czytelnikami w ramach tego bloga.

Zobacz spis treści

Zajrzyj na mój drugi blog

razem-czy-osobno2

SZUKAJ

Tematy główne

Artykuły

ARCHIWUM WPISÓW

Archiwa

W czym mogę Ci pomóc?

    Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez adwokat Katarzyna Skowrońska w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

    Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się wiedzą bezpłatnie. Jeśli potrzebujesz indywidualnej pomocy prawnej, napisz do mnie. Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

    Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *