Skip to content
Menu
mniej niż minuta min

Kto może wnosić o stwierdzenie nabycia spadku?

A dokładniej:

Kto jeszcze oprócz spadkobierców może wnosić o stwierdzenie nabycia spadku ?

Bo w pierwszej kolejności wnoszą o to spadkobiercy – wniosek o stwierdzenie nabycia spadku może oczywiście złożyć każdy ze spadkobierców.

To chyba oczywiste, że spadkobiercy są najbardziej zainteresowani możliwością uzyskania „oficjalnego” potwierdzenia tego, że są spadkobiercami.

Ale nie tylko spadkobiercy mogą wystąpić do sądu z wnioskiem o stwierdzenie nabycia spadku.

Krąg uprawnionych jest dużo szerszy.

Otóż – jak wskazuje przepis – wystąpić osądu z wnioskiem o stwierdzenie nabycia spadku może każdy, kto ma w tym interes.

Jak przyjmuje się w doktrynie : termin “interes” należy  interpretować stosunkowo szeroko, nie zawsze musi to być interes prawny, chodzi o jakikolwiek interes, o charakterze osobistym czy majątkowym.

Sąd na wniosek osoby mającej w tym interes stwierdza nabycie spadku przez spadkobiercęCzyli np. wystąpić do sądu o stwierdzenie nabycia spadku może osoba uprawniona do zachowku.

Po to, aby po wydaniu przez sąd postanowienia w przedmiocie stwierdzenia nabycia spadku, wystąpić przeciwko spadkobiercy wskazanemu w treści tego postanowienia z pozwem o zachowek.

Ale to jeszcze nie wszystko.

Pewnie będziesz tym zaskoczony, ale :

do sądu z wnioskiem o stwierdzenie nabycia spadku może też wystąpić

– wierzyciel spadkodawcy

– wierzyciel spadkobiercy,

– osoba, na której rzecz został uczyniony zapis windykacyjny,

– zapisobierca uprawniony z tytułu zapisu zwykłego,

– dalszy zapisobierca

Szczególnie właśnie wierzyciele mają interes w tym, aby takie postanowienie uzyskać.(tak: dochodzenie roszczeń przeciwko spadkobiercom będzie przedmiotem osobnego wpisu)

Ale to jeszcze nie wszystko. Nie tylko spadkobiercy, uprawnieni do zachowku i wierzyciele mogą wnosić o stwierdzenie nabycia spadku.

Zgodnie z orzecznictwem Sądu Najwyższego – współwłaściciel nieruchomości może domagać się stwierdzenia nabycia spadku po innym współwłaścicielu, nawet jeżeli sam nie rości sobie praw do spadku (postanowienie SN z dnia 23 lutego 2005 r., III CK 298/04).

Jak więc widzisz krąg osób uprawnionych do wniesienia takiego wniosku do sądu jest więc dość szeroki.

_________________________________

Każda sytuacja jest inna. Udzielenie porady w konkretnej sprawie wymaga zapoznania się z dokumentami (np. z treścią umowy, aktu notarialnego, księgi wieczystej). Jeśli potrzebujesz porady prawnej w swojej indywidualnej sprawie, zachęcam Cię do kontaktu.

kasia-blog-spadkowy

Jestem adwokatem. Prowadzę kancelarię adwokacką we Wrocławiu. W swojej praktyce zajmuję się sprawami z zakresu prawa spadkowego. Doświadczeniem zdobytym w trakcie aplikacji adwokackiej oraz na salach sądowych dzielę się z Czytelnikami w ramach tego bloga.

Zobacz spis treści

Zajrzyj na mój drugi blog

razem-czy-osobno2

SZUKAJ

Tematy główne

Artykuły

ARCHIWUM WPISÓW

Archiwa

W czym mogę Ci pomóc?

    Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez adwokat Katarzyna Skowrońska w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

    Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się wiedzą bezpłatnie. Jeśli potrzebujesz indywidualnej pomocy prawnej, napisz do mnie. Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

    6 komentarzy

    1. Wojtek
      8 sierpnia 2013 @ 14:31

      witam serdecznie,
      z zainteresowaniem czytam Pani bloga, nie ukrywam, że znalazłem tutaj wiele ciekawych i cennych wiadomości, ale w przypadku tego wpisu życie wygląda jakby bardziej … szaro. Dokładniej – chodzi o możliwość złożenia wniosku o stwierdzenie nabycia spadku przez wierzyciela. Wydaje się, że przepis ten jest bardzo trudny do praktycznego zastosowania, bowiem np. przedsiębiorca, który dokonał sprzedaży towarów/usług swojemu kontrahentowi, który następnie zmarł, nie wie nic o spadkobiercach zmarłego. Tym samym wniosek o stwierdzenie nabycia spadku bez wskazania spadkobierców (zakładam, że wszystkich lub przynajmniej jednego) jest jakby bez szansy na powodzenie; czy nie jest to zatem dla takich wierzycieli martwy przepis? trudno sobie wyobrazić sytuację, w której przedsiębiorca pyta swojego kontrahenta o spadkobierców, bo już sama myśl wydaje się być co najmniej kuriozalna, pozdrawiam serdecznie

      Reply

      • Katarzyna Skowrońska
        14 sierpnia 2013 @ 11:27

        Cóż – pewnie sytuacja wierzyciela prosta nie jest.
        Ale nie jest też beznadziejna.
        Zgodnie z przepisami:
        Sąd na wniosek osoby mającej w tym interes stwierdza nabycie spadku przez spadkobiercę.
        Taką osobą jest też wierzyciel.
        Ponadto, o czym jeszcze nie raz napiszę, sprawy spadkowe prowadzone są w tzw. postępowaniu nieprocesowym.
        A to nakłada na sąd pewne obowiązki z urzędu.

        Sąd spadku bada z urzędu, kto jest spadkobiercą. W szczególności bada, czy spadkobierca pozostawił testament, oraz wzywa do złożenia testamentu osobę, co do której będzie uprawdopodobnione, że testament u niej się znajduje.

        Pewnym problemem pozostaje tylko to, iż spadkobiercy mogą po prostu spadek odrzucić…

        Reply

    2. Juliusz
      14 października 2013 @ 20:01

      Witam od niedawna czytam Pani Bloga. Odnośnie powyższego tematu chciałbym zapytać się o podobną sprawę. 5 lat temu zmarł mój sąsiad który mieszkał w tym samym budynku (dom typu bliźniak). Przez te 5 lat nikt nie zajmuje się tamtą połową domu. Spadkobierców jest wielu ponieważ właścicielami lokalu są dziadkowie niezyjącego sąsiada, Nikt nie kwapi się do podziału spadku. Raz na kilka miesięcy przyjeżdża “Pani Krysia”(siostra marlego sąsiada) która uważa się za uzytkownika lokalu. Lecz pomimo moich próśb o utrzymywanie należytego stanu budynku (po “jej” stronie odpadla czesc tynku, szyby wylatuja z okien, kilka dachowek odlecialo z dachu, mam wilgoc w swoim mieszkaniu a jestem uczulony na plesnie itp.) nic sobie nie robi. Co ja mogę w tej sytuacji zrobić? Jestem skłonny kupić tę drugą polowę budynku. Czy ja mogę wywołać spadek?

      Reply

    3. Weronika
      25 października 2013 @ 17:03

      Witam serdecznie! Właśnie przeczytałam Pani bloga jest on bardzo pomocny i wiele wyjaśnia, jednak mam jedno pytanie odnoszące się do punktu w którym pisze Pani iż wierzyciele spadkobiercy mogą wystąpić z wnioskiem o stwierdzenie nabycia spadku. Mianowicie czy istnieje możliwość sprawdzenia tego że wierzyciel wystąpił z takim wnioskiem do sądu?

      Reply

    4. Przemek
      6 października 2015 @ 13:13

      witam ponownie, 25 września 2015r. złożyłem w sądzie jako osoba nie z rodziny, wykazując swój interes prawny wniosek o stwierdzenie nabycia spadku, w którym wskazałem znane mi dane sześciorga spadkobierców, przy czym nie znam dokładnych adresów dwóch z tych osób i nie załączyłem odpisów aktów zgonu, urodzenia, zawarci zawiązku, bo zwyczajnie nie mam do nich dostępu a USC raczej mi takich dokumentów nie wyda. Zawnioskowałem jednocześnie, aby sąd z urzędu na podstawie art. 670 kpc ustalił spadkobierców oraz uzyskanie niezbędnych odpisów aktów. dzisiaj otrzymałem z sądu wezwanie do usunięcia braków formalnych pod rygorem nie nadania biegu mojemu wniosku o stwierdzenie nabycia spadku, czyli masz obywatelu pecha. czy jest jakiś art. obligujący Sąd do zajęcia się sprawą w takiej sytuacji? nie mam szans na ustalenie tych adresów, z USC również podejrzewam nie otrzymam odpisów aktów.
      będę wdzięczny za pomoc

      Reply

    5. Wojtas
      21 września 2017 @ 22:42

      Witam jak napisać właściwie do sądu jaki mam w tym interes chodzi o dziedziczenie spadku po wuju

      Reply

    Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *