Skip to content
Menu
mniej niż minuta min

Jeszcze o pisaniu wniosku do sądu: tym razem o oznaczeniu stron

Nareszcie się skończył. Chodzi oczywiście o listopad. Miesiąc raczej brzydki, ponury i deszczowy. Chociaż trzeba przyznać, iż w tym roku nie był jeszcze taki bardzo zły 🙂

Tak czy inaczej mamy już grudzień. A jak grudzień, to wiadomo, że Święta.

Ale zanim będą życzenia i prezenty, jeszcze kilka wpisów merytorycznych.

(tak, ja też nie mogę się już doczekać Świąt, prawnicy też obchodzą Święta 🙂 )

Wracając jednak do tematu…

W piśmie kierowanym do sądu trzeba oznaczyć strony postępowania. To oznacza, iż trzeba napisać, kto jest powodem i pozwanym – w sprawach rozpatrywanych w trybie procesowym, a wnioskodawcą i uczestnikiem w sprawach nieprocesowych (o tym, czym się tryb procesowy różni od nieprocesowego będzie innym razem).

Jeśli składasz  w sądzie pozew, to  jesteś powodem, a jak składasz wniosek – jesteś wnioskodawcą.

Ale kto będzie uczestnikiem?

W sytuacji, gdy nie było testamentu, odpowiedź wydaje się być prostsza: pozostali spadkobiercy.

Ale co gdy mam testament, na podstawie którego dziedziczę?

Czy mam podać jako uczestników spadkobierców ustawowych, nawet gdy nie są oni w jakikolwiek sposób wspomniani w treści testamentu?

(możesz pomyśleć, iż nie ma potrzeby, aby to robić, w końcu z testamentu wynika, iż to ty dziedziczysz)

Ale takie myślenie jest błędne.

Nawet jeśli faktycznie na podstawie testamentu dziedziczysz tylko ty, nie wystarczy że wskażesz tylko siebie jako wnioskodawcę.

Uczestnicy muszą być wskazani w treści wniosku.

Zakładając, iż testament faktycznie jest ważny (w szczególności testament pisemny został napisany w całości pismem ręcznym i nie ma żadnych innych przesłanek aby móc testament ten uznać za nieważny) i nikt go nie podważa, i tak musisz innych spadkobierców ustawowych w treści wniosku wskazać.

A gdybyś chciał poznać podstawę prawną to proszę- tak właśnie brzmi przepis:

Art. 669. k.p.c. :

Sąd spadku wydaje postanowienie o stwierdzeniu nabycia spadku po przeprowadzeniu rozprawy, na którą wzywa wnioskodawcę oraz osoby mogące wchodzić w rachubę jako spadkobiercy ustawowi i testamentowi.

kasia-blog-spadkowy

Jestem adwokatem. Prowadzę kancelarię adwokacką we Wrocławiu. W swojej praktyce zajmuję się sprawami z zakresu prawa spadkowego. Doświadczeniem zdobytym w trakcie aplikacji adwokackiej oraz na salach sądowych dzielę się z Czytelnikami w ramach tego bloga.

Zobacz spis treści

Zajrzyj na mój drugi blog

razem-czy-osobno2

SZUKAJ

Tematy główne

Artykuły

ARCHIWUM WPISÓW

Archiwa

W czym mogę Ci pomóc?

    Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez adwokat Katarzyna Skowrońska w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

    Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się wiedzą bezpłatnie. Jeśli potrzebujesz indywidualnej pomocy prawnej, napisz do mnie. Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

    Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *