Slider

Dziedziczenie ustawowe: małżonek i dzieci. Ile się komu należy?

Jako iż są wakacje… Postaram się krótko i na temat, tym bardziej  iż następne wpisy będą znacznie dłuższe.

Rzecz dotyczy dziedziczenia ustawowego, a więc sytuacji gdy nie mamy do czynienia z testamentem.

Zdarza się dość często, iż do dziedziczenia dochodzi małżonek i dzieci. Powstaje wtedy pytanie: jaki udział otrzymają poszczególni spadkobiercy?

Może się tego nie spodziewasz, ale odpowiedź na to pytanie brzmi: to zależy.

Zależy od tego, ile dzieci będzie po konkretnym spadkodawcy dziedziczyć razem z małżonkiem tego spadkodawcy.

Co do zasady małżonek i dzieci dziedziczą w częściach równych, ALE część przypadająca małżonkowi nie może być mniejsza niż jedna czwarta całości spadku.

Jeśli więc spadkodawca zostawił żonę i dwójkę dzieci każdemu z nich przypadnie udział w wysokości 1/3. W sytuacji jednak, gdy dzieci jest więcej niż troje, to małżonek otrzymuje udział wynoszący 1/4 spadku, a pozostałe 3/4 zostanie podzielone pomiędzy dzieci w równych częściach.

Wnioski:

1/ nawet jeśli pytanie wydaje się być proste, odpowiedź i tak pewnie będzie brzmiała „to zależy”

2/ nawet w prawie spadkowym przydaje się matematyka 🙂

Wolke - Paragraph 2

{ 7 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

Ania Sierpień 10, 2016 o 15:39

Szybko, rzetelnie i na temat. Dzięki 🙂

Odpowiedz

Ola Sierpień 12, 2016 o 13:54

Dokładnie, matematyka przydaje się prawie na każdym kroku 🙂 Swoją drogą piękna grafika na końcu postu.

Odpowiedz

Piotr Sierpień 17, 2016 o 13:52

Bardzo klarownie opisane. Nic dodać, nic ująć 🙂

Odpowiedz

Daria Listopad 29, 2016 o 16:35

No to ńie rozumiem. Ja odziedziczyłam po ojcu zgodnie z postanowieniem sadu o nabyciu spadku 1/3 majątku wraz z moja siostra i żona mojego ojca (druga żona) wszystkie po 1/3 . Mój ojciec nie posiadał nic , przed jego śmiercią zmarła babcia jego matka i ńie zdążyła sie odbyć sprawa sadowa . Odbyła sie dopiero po jego śmierci. Bank nie chce wypłacić mi 1/3 z 50 % środków babci twierdząc ze postanowienie jest błędne , ze żona ojca dostaje 50 % z 50 a resztę dopiero na 3 części podzieli. Zgłupiałam z tego co tu jest napisane ja i moja siostra i żona ojca dziedziczymy po 1/3 . Środki dzieli sie na równe części.

Odpowiedz

Darek Luty 8, 2017 o 16:45

Szanowna Pani.

Od kiedy to majątek po zmarłym rodzicu dzieli się po równo?
Jeszcze na początku XXI wieku, było tak, że:
-połowę dostawał żyjący współmałżonek, a druga połowa
dzielona była po równo na współmałżonka i dzieci np.2 dzieci,
czyli po 1/6.
Dopiero po śmierci drugiego z rodziców, było dzielone po równo
między dzieci.
Z wyrazami szacunku
Darek.

Odpowiedz

Katarzyna Skowrońska Luty 8, 2017 o 21:18

Bardzo proszę o podanie podstawy prawnej takiego twierdzenia.
Proszę również zapoznać się z treścią art. 931 par. 1 kodeksu cywilnego.

Odpowiedz

Ewa Kwiecień 9, 2017 o 20:39

Dzień dobry, to co napisał Darek, wynika z pewnego uproszczenia myślowego. Wydaje mi się, że chodzi o to, że połowa majątku to, to co wynika ze wspólności majątku. Po śmierci jednego ze współmałżonków, przy założeniu wspólności majątkowej, dziedziczeniu podlega, tylko połowa majątku wspólnego, należąca do zmarłego. Druga połowa nie podlega dziedziczeniu, pozostając własnością żyjącego małżonka. Natomiast większość z upraszcza temat, uznając, ze połowę wspólnego majątku dziedziczy współmałżonek, a druga połowa dzielona jest pomiędzy współmałżonka dzieci w częściach równych

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Dziękuję, że chcesz skomentować mój artykuł. Jednak jeśli chcesz w ten sposób poprosić mnie o pomoc, skorzystaj z zakładki Kontakt.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: